RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyciekło całe nagranie z zatrzymania George’a Floyda [WIDEO]

Nagrania pochodzą z kamer na mundurach dwóch funkcjonariuszy policji w Minneapolis (fot. YouTube/Daily Mail)

Do mediów trafiło nagranie z kamer, umieszczonych na mundurach policjantów, którzy zatrzymali George’a Floyda. Wideo pokazuje funkcjonariuszy mierzących z pistoletu do siedzącego w samochodzie podejrzanego i obezwładniających go przed pojazdem. Kilkanaście minut później Afroamerykanin już nie żył.

Trump miał autostradę do reelekcji. Teraz ma mocno pod górkę

Przed wybuchem pandemii koronawirusa Donald Trump mógł ze spokojem przyglądać się walce o partyjną nominację u Demokratów i czekać na listopadowe...

zobacz więcej

Śmierć czarnoskórego mężczyzny z rąk policji w Minneapolis – obok tematu epidemii koronawirusa – zdominowała dyskusję publiczną w USA, a temat brutalności tamtejszej policji wyniosła daleko poza Stany Zjednoczone. Zabójstwo George’a Floyda doprowadziło do powstania ruchu Black Lives Matter, którego członkowie do tej pory protestują na całym świecie. Niosąc antyrasistowskie hasła, obalają pomniki uznane przez nich arbitralnie za symbolizujące uciemiężenie i przemoc rasową.

Wszystko zaczęło się 25 maja. To, jak w szczegółach wyglądało zatrzymanie Floyda, dotąd było utajnione przez sąd w Minneapolis, który uznał, że nagranie może być oglądane jedynie na sali sądowej.

Teraz wideo w całości opublikował brytyjski serwis Daily Mail. Pochodzą z kamer funkcjonariuszy Thomasa Lane’a i Alexa Kuenga, którzy brali udział w zatrzymaniu Floyda. Obaj zostali oskarżeni o pomoc i podżeganie do morderstwa. Głównym oskarżonym jest Derek Chauvin, który klęczał na szyi Afroamerykanina, nie zmniejszając nacisku mimo protestów świadków i wezwań samego Floyda, który zgłaszam, że „nie może oddychać”.

Nagrania zawierają zapis 18 minut z kamery Alexa Kuenga i 10 minut z kamery Thomasa Lane'a. Powodem ich wezwania było zgłoszenie, że Floyd próbował zapłacić fałszywym banknotem 20-dolarowym za papierosy.

źródło:
Zobacz więcej