RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dera o odwołaniu defilady: Świętować można też inaczej

Wojskowa defilada byłaby pięknym uzupełnieniem obchodów, ale świętować można tez w inny sposób – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera o odwołaniu defilady z okazji święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Błaszczak: 65 procent wydatków MON zasila polski przemysł zbrojeniowy

65 procent wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej jest kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak. Jak...

zobacz więcej

Ministerstwo obrony poinformowało o odwołaniu defilady z powodu pandemii. Parada ma zostać zorganizowana w innym terminie; pozostałe obchody mają się odbyć zgodnie z planem.

Jak powiedział Dera w TVP1, o odwołaniu defilady „zadecydował zdrowy rozsądek”, a decyzje odjęto w drodze „wspólnych ustaleń”. Powołując się na doświadczenia z defilad w Katowicach i Warszawie sekretarz stanu w kancelarii prezydenta podkreślił, że gromadziły one bardzo wielu widzów.

– To jest jednak ściąganie ludzi na bardzo małą powierzchnię, bo każdy będzie chciał zobaczyć tę defiladę, i to stwarza niebezpieczeństwo. Uznano, że w sytuacji, kiedy mamy rozwój liczby zachorowań, lepiej nie stwarzać sytuacji, w których mogłoby dojść do zakażeń – mówił Dera.

– Nie jest to w tym momencie niezbędne. Świętować można również w inny sposób – dodał.

Defilada w Święto Wojska Polskiego przełożona

Planowana na 15 sierpnia defilada została odwołana ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej...

zobacz więcej

– Defilada oczywiście byłaby pięknym uzupełnieniem tego święta, ale aby nie narażać obywateli na możliwość zakażenia, zrezygnowano z niej – wyjaśnił prezydencki minister.

Decyzja o odwołaniu defilady zapadła na spotkaniu ministra obrony Mariusza Błaszczaka z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami służb sanitarnych, Ministerstwa Zdrowia oraz MSWiA. Jak podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, spotkanie odbyło się w poniedziałek w BBN.

Inne uroczystości, w tym msza w podwarszawskim Ossowie, wojskowe pikniki, capstrzyki, koncerty i wystawy, mają się odbyć zgodnie z planem.

źródło:

Zobacz więcej