RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Policja apeluje, by zgłaszać się, jeśli ktoś otrzyma nieoznakowane nasiona

Do tej pory nie otrzymaliśmy zgłoszeń dotyczących przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona. Jednak jeśli ktoś takie nasiona otrzyma, proszony jest o kontakt z policją – powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Dotarły do ciebie nasiona z Chin? PIORiN apeluje: niezwłocznie je zniszcz

W paczkach z Chin docierają do Polski w ostatnim czasie nieoznakowane nasiona – informuje Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. I...

zobacz więcej

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała kilka dni temu na swojej stronie internetowej o tym, że w ostatnim czasie pojawiają się doniesienia w sprawie przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona. Inspekcja wskazała, że osoby które otrzymają taką przesyłkę, powinny zgłosić tę sprawę na policję albo do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy Wojewodzie.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że do tej pory policjanci nie otrzymali zgłoszeń dotyczących przesyłek z nieoznakowanymi nasionami z Chin.

– Jeżeli ktoś otrzyma taką przesyłkę, proszony jest o kontakt osobisty lub telefoniczny z najbliższą jednostką policji lub z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa – zaznaczył policjant.

Według zaleceń inspekcji w przypadku otrzymania paczki zawierającej nieoznakowane nasiona i jej otwarciu, należy nasiona zniszczyć.

„Absolutnie nie należy takich nasion wysiewać na próbę. Nasiona o nieznanym pochodzeniu mogą być źródłem nowych, niewystępujących dotychczas w kraju czy w UE agrofagów szkodliwych dla roślin i stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe” – podkreślono w komunikacie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

źródło:
Zobacz więcej