RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wstrząsające nagranie z kościoła. Rośnie liczba ofiar wybuchu w Bejrucie [WIDEO]

Do ponad stu wzrosła liczba ofiar eksplozji w bejruckim porcie (fot. Twitter/Jenan Moussa)

Potężny wybuch saletry amonowej w porcie w Bejrucie odczuwalny był w promieniu wielu kilometrów od epicentrum eksplozji. Fala uderzeniowa dotarła także do jednego z kościołów, w którym odprawiano właśnie mszę świętą. Nabożeństwo – z powodu epidemii koronawirusa – transmitowano w telewizji. Wszystko widać na udostępnionym w internecie nagraniu.

Polak mieszkający w Bejrucie: Siła rażenia zmiotła port

Co najmniej 70 osób zginęło a 3,6 tysiąca zostało rannych w wyniku eksplozji w porcie w stolicy Libanu Bejrucie. – W tym miejscu, w którym się...

zobacz więcej

W wyniku eksplozji, do jakiej doszło we wtorek w Bejrucie, zginęło co najmniej sto osób – poinformował w środę libański oddział Czerwonego Krzyża. Liczbę osób, które doznały obrażeń, oceniono na co najmniej 4 tys. Szpitale w libańskiej stolicy są przepełnione.

Moment wybuchu zarejestrowano na nagraniu z mszy św. w jednym z bejruckich kościołów.

„Ze względu na Covid-19 mszę transmitowano w telewizji, aby wierzący mogli wziąć w niej udział z domu” – napisała w mediach społecznościowych dziennikarka Jenan Moussa. Do wpisu dołączyła wideo, na którym widać odprawiającego nabożeństwa księdza. Duchowny, początkowo niewzruszony trzęsieniem świątyni, rzuca się na ziemię, gdy z sufitu zaczynają odrywać się fragmenty budynku.

W Libanie obowiązuje od środy trzydniowa żałoba narodowa. – Liban dotknęła wielka tragedia narodowa. To, jak wielka, widać po obrazach z katastrofy. Odpowiedzialni za tę tragedię zostaną rozliczeni. Obiecuję to rodzinom ofiar i rannym – zapowiedział w orędziu do narodu premier Libanu Hassan Diab. Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.
Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze.

źródło:
Zobacz więcej