RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„By apel usłyszał cały kraj”. Ruszyła zbiórka krwi przed Telewizją Polską

Wspólna akcja TVP, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Centrum Krwiodawstwa (fot. TVP)

W całej Polsce pilnie potrzebna jest krew. Dlatego Telewizja Polska, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Centrum Krwi, zorganizowała mobilną zbiórkę krwi. W środę można będzie honorowo oddać krew przed siedzibą TVP w Warszawie, do czego serdecznie zachęcamy – ponieważ w ten sposób można uratować czyjeś życie.

Apel lekarki: Ozdrowieńcy z COVID-19 powinni oddawać krew

Joanna Wojewoda, lekarka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zaapelowała na antenie Polskiego Radia 24 do...

zobacz więcej

Specjaliści podkreślają, że oddawanie krwi w czasie pandemii koronawirusa jest całkowicie bezpieczne. Mimo braku dowodów na przenoszenie się patogenu przez krew, zachowywane są maksymalne środki ostrożności – personel stosuje środki ochrony indywidualnej, a powierzchnie dotykowe często dezynfekowane.

Po przybyciu do punktu poboru krwi należy wypełnić kwestionariusz. Konieczny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania. Warunkiem zakwalifikowania badanej osoby do oddania krwi jest dobry stan zdrowia. Przed pobraniem krwi konieczne jest także badanie lekarskie.

Mobilny punkt krwiodawstwa stanął już na parkingu przed budynkiem Telewizji Polskiej, przy ul. Woronicza 17 w Warszawie (wjazd od ul. Samochodowej, budynek B).

Partnerami akcji krwiodawstwa są Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwiodawstwa.

źródło:
Zobacz więcej