RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczerski o bojkocie zaprzysiężenia prezydenta Dudy: Ocenią to Polacy

Zgromadzenie Narodowe m odbyć się w czwartek o godz. 10 (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Bojkot przez część polityków opozycji uroczystości zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję mogą ocenić tylko Polacy, Pałac Prezydencki tego nie ocenia – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

„Część opozycji nie chce zachować się godnie”. Politycy o zaprzysiężeniu prezydenta

– Po raz kolejny część opozycji, ale i byli prezydenci, premierzy, nie skorzystali z możliwości, by zachować się w sposób godny, wyrazić szacunek...

zobacz więcej

Szczerski był pytany przez, jak Pałac Prezydencki ocenia fakt, że część byłych premierów i prezydentów zapowiedziało polityczny bojkot uroczystości zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na drugą prezydencką kadencję.

W czwartkowych obradach Zgromadzenia Narodowego nie wezmą udziału m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, byli premierzy: Ewa Kopacz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz oraz były marszałek Sejmu i były szef MSZ Radosław Sikorski, a także prezydent Warszawy i niedawny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Obecny ma być były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

– Pałac Prezydencki tego nie ocenia, to mogą tylko ocenić Polacy. Każdy będzie miał o tym swoje zdanie i każdy taką decyzję ma prawo podjąć. Natomiast dla ładu demokratycznego, ładu państwowego w Polsce niezwykle istotny jest element szacunku i zrozumienia racji stanu, jaka wiąże się z faktem pokojowego przekazywania w Polsce władzy głowy państwa poprzez demokratyczny wybór społeczeństwa – powiedział Szczerski.

Jak dodał, od roku 1990, kiedy w Polsce były pierwsze wybory prezydenckie, mamy „spokojny ciąg przekazywania władzy głowy państwa poprzez demokratyczny wybór Polaków”.

„Na wyborze marszałka Senatu prezydent był”. Grodzki stanął w obronie Andrzeja Dudy

„Czy prezydent był na zaprzysiężeniu mnie jako Marszałka Senatu? Bo nie przypominam sobie” – napisano na fejkowym koncie Tomasza Grodzkiego na...

zobacz więcej

Zaznaczył, że nie mieliśmy sytuacji zachwiania tej ciągłości nawet po tak dramatycznym wydarzeniu, jak śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej.

– Uważam, że w dzisiejszym czasie jest korzystne dla polskiego państwa, polskiej demokracji, ładu społecznego podkreślenie demokratycznego charakteru przekazywania w Polsce władzy w wyniku decyzji politycznej Polaków. Byłoby dobrze, gdyby wszyscy wokół tej zasady, które jest fundamentalna dla ciągłości władzy w Polsce, skupili się i byli zgodni. To byłaby dobra lekcja szacunku dla państwa, która w takich momentach, jakim jest zaprzysiężenie każdego nowo wybranego prezydenta, powinna zaistnieć – stwierdził.

Jak powiedział, ta ciągłość jest zachowywana. – Nawet w tym trudnym czasie pandemii byliśmy w stanie zorganizować dobre wybory, skuteczne, przejrzyste, otwarte, konkurencyjne wybory, w które Polacy bardzo zaangażowali się także w sensie frekwencyjnym – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Dodał, że wartość, jaką jest zaangażowanie społeczeństwa w proces wyborczy, niezależnie od tego, czy się zgadzamy z jego wynikiem powinna połączyć polityków w szacunku dla ciągłości władzy państwowej.

źródło:
Zobacz więcej