RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ONZ: Pandemia doprowadziła do największych w historii szkód w edukacji

Szkoły zamknięto w większości krajów (fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA)

Po zamknięciu szkół w 160 krajach miliard uczniów na świecie znalazło się poza salami lekcyjnymi. Pandemia koronawirusa doprowadziła do największych w historii szkód w dziedzinie edukacji – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Problemy psychiczne skutkami Covid-19

Ponad połowa osób, które chorowały na Covid-19, zmaga się z problemami psychicznymi – to wynik badań przeprowadzonych przez naukowców ze szpitala w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Eksperci ONZ szacują, że pandemia dotknęła ponad miliard studentów na całym świecie. 40 mln dzieci musiało przerwać naukę w krytycznym wieku przedszkolnym.

– Pandemia COVID-19 doprowadziła do największych szkód w edukacji w historii. (...) Stoimy teraz w obliczu katastrofy pokoleniowej, która może zmarnować niewypowiedziany potencjał ludzki, podważyć dziesięciolecia postępu i pogłębić zakorzenione nierówności – ostrzegł Guterres.

Jego zdaniem przedłużające się zamknięcie szkół może jeszcze bardziej nasilić problemy wielu uczniów w dostępie do nauki. Wznawianie działalności szkół i instytucji edukacyjnych w tak bezpieczny sposób, jak to tylko możliwe, zaznaczył, musi być najwyższym priorytetem. Apelował o podjęcie odważnych kroków w celu rozwiązania kryzysu.

– Ponieważ świat stoi w obliczu nierówności, potrzebujemy edukacji, wielkiego wyrównania szans, bardziej niż kiedykolwiek. Musimy już teraz podjąć odważne kroki, aby stworzyć integracyjne, odporne i wysokiej jakości systemy edukacji dostosowane do przyszłości – argumentował sekretarz generalny ONZ.

Ankieta: 60 proc. osób z objawami COVID-19 chodziło do pracy

Według ankiety internetowej przeprowadzonej w Japonii, 60 proc. osób chodziło do pracy, mimo objawów choroby, lekceważąc zalecenia rządu – podała...

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, że pomimo wysiłków, aby kontynuować naukę w czasie kryzysu, w tym poprzez prowadzenie lekcji przez radio, telewizję i internet, do wielu uczniów wciąż nie udało się dotrzeć. Jego zdaniem uczniowie niepełnosprawni, członkowie mniejszości, a także uchodźcy i wysiedleńcy, należą do pozostających w najbardziej niekorzystnej sytuacji.

– Nawet ci uczniowie, którzy mają dostęp do nauczania na odległość, stoją przed wyzwaniami, ponieważ sukces zależy od ich warunków życia i innych czynników, takich jak sprawiedliwy podział obowiązków domowych – ocenił Guterres dodając, że nawet przed pandemią ponad 250 mln dzieci nie chodziło do szkoły.

Szef ONZ wezwał do większych inwestycji w edukację, ponieważ kraje o niskich i średnich dochodach, zanim jeszcze zaatakował COVID-19 borykały się z roczną luką w finansowaniu w wysokości 1,5 biliona dolarów. Akcentował, że budżety edukacyjne muszą być chronione i zwiększane.

– Bardzo ważne jest, aby edukacja znajdowała się w centrum międzynarodowych wysiłków solidarnościowych, od zarządzania długiem i pakietów stymulacyjnych po globalne apele humanitarne i oficjalną pomoc rozwojową – nawoływał sekretarz generalny.

źródło:

Zobacz więcej