RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gdzie jest Juan Carlos? Dominikana dementuje doniesienia

Władze Dominikany zaprzeczyły doniesieniom, że były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon znajduje się na terenie tego państwa. Niektóre media podały rano, że ojciec obecnego monarchy Filipa VI udał się do tego kraju.

Były król Hiszpanii udaje się na emigrację

Były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon ogłosił, że zamierza opuścić kraj, aby nie szkodzić monarchii oraz pozycji swego syna Filipa VI. Swoje...

zobacz więcej

Mariela Caamano z urzędu ds. migracji Dominikany stwierdziła na konferencji prasowej, że władze tego kraju nie potwierdziły dotychczas przybycia Juana Carlosa.

– Ostatni raz były monarcha znajdował się na naszym terytorium od 28 lutego do 2 marca. Podawane we wtorek informacje o przybyciu Juana Carlosa nie są prawdziwe – stwierdziła.

We wtorek rano madrycki dziennik „ABC” podał, że były król Hiszpanii, który abdykował w 2014 ro., udał się do Dominikany, wylatując z lotniska w portugalskim Porto.

Z kolei dziennik „El Pais” wskazuje, że jednym z możliwych kierunków pobytu Juana Carlosa może być Portugalia, gdzie były król Hiszpanii spędził dzieciństwo.

Wersję tą uważa za możliwą również telewizja publiczna Portugalii RTP. Stacja wskazuje, że innym możliwym kierunkiem emigracji Burbona może być Maroko, z którego władzami Juan Carlos od wielu lat „utrzymywał bardzo dobre relacje”.

Hiszpański dziennik: Były król kupował nieruchomości za pośrednictwem panamskich firm

Były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon kupował luksusowe nieruchomości w Szwajcarii za pośrednictwem dwóch spółek w Panamie, które w tym celu...

zobacz więcej

Publiczne reperkusje

W opublikowanym w poniedziałek liście ojciec Filipa VI napisał, że decyzja o wyjeździe z kraju wynika z „publicznych reperkusji” dotyczących wydarzeń z jego prywatnego życia. Podkreślił, że służy ona „ułatwieniu” aktualnemu królowi sprawowania urzędu głowy państwa.

W ostatnich tygodniach hiszpańska prasa szeroko podejmowała temat zarzutów korupcyjnych wobec byłego króla, przypominając, że 8 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy Hiszpanii ogłosił wszczęcie śledztwa przeciwko Juanowi Carlosowi. Jest on podejrzany o udział w korupcji, do której doszło, gdy konsorcjum 12 hiszpańskich spółek uczestniczyło w przetargu na budowę szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej. Były monarcha zapewnia, że będzie do dyspozycji prokuratorów.

Pod koniec maja ubiegłego roku Juan Carlos obwieścił, że wycofuje się z życia publicznego, co nastąpiło podczas uroczystości piątej rocznicy abdykacji hiszpańskiego monarchy. Sprawujący urząd króla Hiszpanii przez blisko 39 lat Juan Carlos Burbon ustąpił 2 czerwca 2014 r. 17 dni później na tron wstąpił jego 46-letni wówczas syn Filip VI.

Juan Carlos urodził się w 1938 r. w Rzymie, w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Do Hiszpanii przybył dekadę później. W 1975 r., dwa dni po śmierci generała Francisco Franco, wstąpił na tron, co oznaczało przywrócenie monarchii w tym kraju.

źródło:

Zobacz więcej