RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Adwokat kierował gangiem zaopatrującym laboratoria metamfetaminy

W Czechach metamfetamina produkowana jest m.in. z leków na katar (fot. CBŚP)
W Czechach metamfetamina produkowana jest m.in. z leków na katar (fot. CBŚP)

Adwokat miał stać na czele gangu przemycającego do Czech leki, wykorzystywane do produkcji metamfetaminy. Grupę, do której należał także były policjant, rozbili śledczy z poznańskich „pezetów” Prokuratury Krajowej i CBŚP. Przestępcy kontrolowali hurtownię farmaceutyczną, na którą kupili setki tysięcy opakowań leków zawierających pseudoefedrynę. Podczas przeszukań u gangsterów znaleziono 13 mln zł. w gotówce.

Polka pomagała ukochanemu kierować gangiem. Zaopatrywali laboratoria narkotykowe

Dwa laboratoria, w których produkowano metamfetaminę, MDMA oraz amfetaminę zlikwidowali holenderscy policjanci, dzięki informacjom od CBŚP. Polscy...

zobacz więcej

Do zatrzymań dziewięciu osób, w tym adwokata oraz byłego policjanta, doszło we wtorek. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze CBŚP z Poznania na polecenie Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Na razie wiadomo, że zatrzymani mają usłyszeć zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wewnątrzwspólnotowego obrotu prekursorami służącymi do produkcji metamfetaminy oraz prania brudnych pieniędzy.

Śledczy ustalili, że gangm na czele którego miał stać adwokat, założył hurtownię farmaceutyczną. I to za jej pośrednictwem zaopatrywał się w leki zawierające pseudoefedrynę w podobnej, legalnie działającej placówce.

Przestępcy wyciągali później medykamenty z blistrów i eksportowali je do Czech, kraju uważanego za europejskie zagłębie metamfetaminowe. Grupa rozpracowywana przez śledczych miała działać w latach 2014-18.

Hiszpańska policja przejęła rekordową ilość metamfetaminy. Ujęto część przemytników

Hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional) przejęła rekordową w historii kraju ilość metamfetaminy – 631 kg. Podczas sobotniej akcji ujęto też...

zobacz więcej

Stracą majątki

Prokuratura zamierza zająć majątki gangsterów, między innymi nieruchomości oraz luksusowe samochody i motocykle.

Metamfetamina wytwarzana jest na bazie powszechnie dostępnych w Polsce leków na katar. Do produkcji kilograma narkotyku potrzeba co najmniej czterech kilogramów samych leków. Gram „tiny” kosztuje około 100 euro.

Zsyntetyzowana po raz pierwszy w 1919 r. metamfetamina, zwana także „kryształem”, „metą”, „lodem”, „tiną” czy „piko”, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i wyniszczających narkotyków. Działa silniej i bardziej uzależnia niż klasyczna amfetamina. Jednocześnie jest tańsza i łatwiejsza w produkcji, ponieważ można wytwarzać jej odpowiednik na bazie dostępnych leków, bez konieczności posiadania specjalistycznego laboratorium.

źródło:
Zobacz więcej