RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Antyrządowe protesty w Bułgarii. Zablokowano przejście graniczne z Turcją

Bułgarzy domagają się odejścia premiera (fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)

Uczestnicy antyrządowych protestów zablokowali we wtorek wieczorem największe przejście graniczne między Bułgarią i Turcją Kapitan Andreewo – poinformowało bułgarskie radio publiczne. Służby po kilku godzinach przerwały blokadę.

Bułgaria: Trwają antyrządowe protesty. Władze zapowiadają „twardszy ton”

Do wzrostu napięcia między protestującymi i policją doszło w niedzielę w centrum Sofii; zablokowane zostało trzecie ważne centralne skrzyżowanie....

zobacz więcej

Autostrada została zablokowana w obu strony przez grupę protestujących, wśród których znajduje się jeden z organizatorów protestów – adwokat Nikołaj Chadżigenow.

W ciągu ponad dwóch godzin utworzyła się licząca 15 km kolejka tirów. Czekają również dziesiątki samochodów z pracownikami zagranicznymi, którzy wracają do Niemiec po muzułmańskich świętach religijnych.

Według korespondenta radia przepuszczane był samochody z małymi dziećmi i osobami chorymi. W miejscu blokady nie ma dróg objazdowych.

Według radia publicznego w akcji przeciw 11 antyrządowym demonstrantom, którzy blokowali drogę, uczestniczyło ponad 200 funkcjonariuszy policji. Mundurowi odepchnęli protestujących i odrzucili na pobocze ich namiot. Według korespondenta radia publicznego zrzucona została również rozwinięta przez demonstrantów flaga narodowa.

Policja została na miejscu, by nie pozwolić na kolejną blokadę, a protestujący zapowiedzieli przeniesienie akcji protestacyjnej w inne miejsce.

Wtorek jest w Bułgarii 27. dniem protestów z żądaniem dymisji rządu premiera Bojko Borisowa, prokuratora generalnego Iwana Geszewa i rozpisania przedterminowych wyborów z obowiązkowym głosowaniem za pomocą maszyn.

Demonstranci są coraz bardziej niezadowoleni z poparcia Unii Europejskiej dla premiera i braku oficjalnej reakcji na dużą liczbę publikowanych w Bułgarii kompromitujących go materiałów. W czerwcu opublikowano zdjęcia nocnej szafki premiera, na których widać dużą liczbę banknotów o nominale 500 euro, sztabki złota i pistolet typu Glock, z którym, jak sam twierdzi, Borisow nigdy się nie rozstaje, a także jego samego śpiącego.

źródło:

Zobacz więcej