RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak: 65 procent wydatków MON zasila polski przemysł zbrojeniowy

65 procent wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej jest kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zapewnił, Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz liczniejsze i jest wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt.

Dowództwo V Korpusu Armii USA w Polsce. „To ukoronowanie naszych działań”

Ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w...

zobacz więcej

Błaszczak spotkał się w Krakowie z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem McConville'em i dowódcą 1. Dywizji Piechoty Johnem Kolasheskim, wyznaczonym na dowódcę reaktywowanego V Korpusu i awansowanym do stopnia generała broni. W spotkaniu uczestniczyła też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Po tym spotkaniu, w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info szef MON zwrócił uwagę, że zlokalizowanie w Polsce dowództwa V Korpusu oznacza, że wojska amerykańskie stacjonujące w Polsce, ale także na całej wschodniej flance NATO będą dowodzone z Polski przez gen. Kolasheskiego.

Jak wskazał szef MON, V korpus może dowodzić kilkoma dywizjami. – Dywizje amerykańskie liczą ponad 20 tys. żołnierzy, a więc możemy powiedzieć, że 100 tysięcy żołnierzy może być dowodzonych przez dowództwo V Korpusu – powiedział.

Jak zaznaczył, na podstawie deklaracji podpisanej przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę „obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma trwały charakter, nie epizodyczny, nie od czasu do czasu”. – A więc Polska jest bardziej bezpieczna – ocenił.

Szef MON przekonywał, że poza obecnością armii amerykańskiej na bezpieczeństwo Polski ma wpływ to, że Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz liczniejsze, jest wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt, zarówno ten produkcji amerykańskiej, jak i krajowej. – 65 proc. wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej jest kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowe – zapewnił szef resortu.

Błaszczak był pytany, czy współpraca wojskowa Polski z USA będzie istniała także w przypadku ewentualnej zmiany prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Tak, jestem o tym przekonany. Podczas moich licznych podróży do Waszyngtonu rozmawiałem zarówno ze swoim odpowiednikiem, sekretarzem obrony, jak i z kongresmenami zarówno z Partii Republikańskiej, jak i z Partii Demokratycznej – zapewnił.

Błaszczak dementuje fake newsa Onetu. Jest reakcja Mosbacher

Informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy USA w Polsce są nieprawdziwe – tak minister obrony Mariusz Błaszczak odniósł się do publikacji...

zobacz więcej

Według ministra bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, „jest to zadanie, które jest bardzo poważnie traktowane przez wszystkie siły polityczne w Stanach Zjednoczonych”.

– Obecność wojsk amerykańskich jest bardzo ważna, bo to najpotężniejsza armia na świecie i ewentualny agresor ma świadomość tego, że napadając na Polskę, napada również na armię Stanów Zjednoczonych. Ale jest jeszcze jedna olbrzymia korzyść z tej współpracy polsko-amerykańskiej: podnoszenie zdolności, umiejętności żołnierzy WP ze względu na wspólne ćwiczenia – powiedział Błaszczak.

W ubiegłą środę minister obrony USA Mark Esper przekazał, że Pentagon rozpocznie wycofywanie ok. 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Wyjaśnił, że z RFN wojska USA przemieszczą się m.in. do Belgii i Włoch.

We Włoszech rozmieszczone zostaną m.in. myśliwce F-16, a do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

Szef Pentagonu: Umowa z Polską zwiększy odstraszanie Rosji

Szef Pentagonu Mark Esper poinformował o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił,...

zobacz więcej

Esper zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego.

Szef Pentagonu oznajmił ponadto, że strona amerykańska „planuje rotację do Polski »przewodniego elementu« nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA” po podpisaniu przez Warszawę „porozumienia o współpracy obronnej i umowy o +podziale obciążenia+, tak jak zostało wcześniej obiecane”.

30 lipca uzgodniono politycznie umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA. Według MON ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Niebawem, po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest - jak podaje MON - podpisanie dokumentu.

Na mocy dwóch porozumień podpisanych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, zdecydowano o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys

źródło:
Zobacz więcej