RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Możliwy gwałtowny wzrost stanu rzek. IMGW wymienia województwa

Miejscami może spaść nawet 35 litrów wody na metr kwadratowy (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Opady deszczu w województwie łódzkim i w północnej części Mazowsza mogą się utrzymać do późnego wieczora. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla tych regionów.

Niebezpiecznie wysoki stan wód w rzekach na południu

W związku z burzami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie może wystąpić wezbranie rzek z przekroczeniem ich stanów ostrzegawczych. IMGW wydało w związku...

zobacz więcej

Miejscami może spaść nawet 35 litrów wody na metr kwadratowy. Jak powiedział Polskiemu Radiu Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, intensywne opady deszczu przyniósł ze sobą front atmosferyczny, który przechodzi nad Polską.

– Front ten znajduje się obecnie nad województwem łódzkim i północną częścią województwa mazowieckiego. Z biegiem czasu będzie się przesuwał bardziej na wschód kraju. W godzinach wieczornych i nocnych najmocniej popada w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz lubelskim – mówi Grzegorz Walijewski.

Intensywne opady deszczu mogą spowodować gwałtowny wzrost stanu wody w rzekach. – Takie opady obserwowane są już od wczoraj, dlatego dla województwa śląskiego wydane są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia – mówi rzecznik IMGW.

Synoptycy hydrolodzy ostrzegają o gwałtownym wzroście stanów wód. W niektórych miejscach mogą one przekroczyć stany ostrzegawcze.

Ostrzeżenia hydrologiczne dotyczą rzeki Odry oraz jej dopływów znajdujących się między innymi w okolicach Raciborza i Kędzierzyna-Koźla. Synoptycy informują również, że w środę opady deszczu wystąpią jedynie we wschodniej części kraju. Weekend ma być natomiast słoneczny i upalny.

źródło:
Zobacz więcej