RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rusza Tour de Pologne. Pierwszy wieloetapowy wyścig od czasu pandemii

Oczy całego kolarskiego zwrócone na Polskę. W środę w naszym kraju rozpoczyna się pierwszy od czasu pandemii koronawirusa wieloetapowy wyścig. Na Stadionie Śląskim zameldują się 22 drużyny. Ściganie rozpoczyna się w środę w na Stadionie Śląskim Chorzowie. Transmisja w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej od godz. 14:30.

Tour de Pologne już za kilka dni

Nie ma czasu na nerwy, ale jest dużo pracy, nowych wyzwań. Mamy wiele nowych rzeczy do zrobienia w związku z koronawirusem: musimy zapewnić...

zobacz więcej

– Właśnie trwają ostatnie przygotowania przy montowaniu scenografii – powiedział w rozmowie z TVP Info Czesław Lang, wieloletni dyrektor wyścigu. ‘

To duże przedsięwzięcie. – Chcemy nadać startowi i mecie wyjątkowy charakter. Dlatego do ich przygotowania potrzebne jest 18 ciężarówek ze sprzętem i pięćdziesiąt busów. Pracuje przy tym około dwustu osób – wyliczał Lang.

Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze z nieznanych przyczyn nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza.

- Uczcimy jego pamięć minutą ciszy – zapowiedział były znakomity polski kolarz.

Miastami goszczącymi mety etapów Tour de Pologne będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim, czyli najtrudniejszym odcinkiem ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa liczy łącznie 891 km.

Jak co roku obsada Tour de Pologne jest silna, być może jeszcze silniejsza niż w poprzednich latach. Do Polski przyjedzie niezwykle utalentowany 20-letni Belg Remco Evenepoel, który właśnie wygrał wyścig Dookoła Burgos w północnej Hiszpanii.

Tour de Pologne. Ogłoszono skład reprezentacji Polski

Alan i Adrian Banaszkowie, Paweł Bernas, Piotr Brożyna, Patryk Stosz, Maciej Paterski oraz Przemysław Kasperkiewicz wystartują w reprezentacji...

zobacz więcej

Na listę startową zostali wpisani aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen, jego rodak Jakob Fuglsang, były mistrz świata Portugalczyk Rui Costa, Włoch Diego Ulissi i wielu innych znakomitych kolarzy.

Zgłoszono trzech zwycięzców Tour de Pologne z poprzednich lat: Hiszpana Jona Izagirre, Belga Tima Wellensa oraz Rafała Majkę. Pełnego składu nie podała jeszcze ekipa Ineos, więc nie wiadomo, czy wystartuje ubiegłoroczny triumfator Rosjanin Paweł Siwakow (być może z Michałem Gołasiem).

Brytyjska grupa zapowiedziała dotychczas tylko triumfatora ubiegłorocznego Giro d’Italia Ekwadorczyka Richarda Carapaza.

Z powodu pandemii wyścig został przesunięty z lipca na nowy termin (5-9 sierpnia) i skrócony z siedmiu do pięciu odcinków, aby zrobić miejsce w kalendarzu dla innych, odwołanych wcześniej imprez. W trakcie rywalizacji w Polsce odbędzie się m.in. przełożony z marca słynny klasyk Mediolan-San Remo, w którym ma wystartować Michał Kwiatkowski.

Na starcie zjawią się 22 ekipy. Wszystkie 19 z licencjami World Tour (wśród nich polska ekipa CCC) oraz trzy zaproszone: reprezentacja Polski, rosyjski Gazprom-Rusvelo i amerykański Team Novo Nordisk.

O należytą jakość transmisji zadba Telewizja Polska. Każdy etap będzie transmitowany na żywo w większości w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej. Najważniejsze momenty pokażemy również live w TVP1. Na tym kanale będą też emitowane kroniki wyścigu.

źródło:
Zobacz więcej