RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zgromadzenie Narodowe. „Każdy otrzyma maseczkę”

Każdy na salę plenarną ma wstęp, niezależnie od tego, czy ma maseczkę, czy nie ma maseczki – powiedziała we wtorek szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, odnosząc się do zaplanowanego na czwartek Zgromadzenia Parlamentarnego, podczas którego odbędzie się zaprzysiężenie na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy. Dodała, że przy wejściu „każdy otrzyma maseczkę”.

Zaprzysiężenie prezedenta pod specjalnym nadzorem

Uczestnicy czwartkowego Zgromadzenia Narodowego będą mieć mierzoną temperaturę, zapewnione zostaną im też rękawiczki i maseczki ochronne; na...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Podczas konferencji prasowej Kaczmarska podkreśliła, że „jest oddzielny regulamin Zgromadzenia Narodowego, w związku z tym każdy parlamentarzysta ma prawo wstępu na salę obrad”.

Zapewniła, że Kancelaria Sejmu przygotowała środki ostrożności, „żeby to Zgromadzenie Narodowe przebiegło w sposób bezpieczny – dla członków Zgromadzenia Narodowego, gości zaproszonych, a także dziennikarzy i pracowników kancelarii Sejmu i funkcjonariuszy, którzy na co dzień pełnią tutaj swoje obowiązki”.

– Celem wypełnienia rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego, przedsięwzięliśmy wszelkie kroki. (…) Będą przestrzegane wszelkie procedury związane z warunkami sanitarno-epidemiologicznymi. Wszędzie, tak jak zawsze przed każdym posiedzeniem, będą wystawione płyny dezynfekcyjne. Także zostaną zdezynfekowane ciągi komunikacyjne, sala obrad, sale posiedzeń Sejmu oraz sale komisyjne – powiedziała szefowa Kancelarii Sejmu.

Jak zaznaczyła, każdy otrzyma maseczkę. – Każdy z parlamentarzystów oraz gości zaproszonych przy wejściu głównym będzie miał mierzoną temperaturę. Każdy otrzyma maski. Jeżeli chodzi o członków Zgromadzenia Narodowego będą to maski PP3.

Giertych kontra Sienkiewicz. Poszło o Sąd Najwyższy

Mecenas Roman Giertych skrytykował polityków opozycji za to, że planują udać się na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego zostanie...

zobacz więcej

Kaczmarska mówiła też o specjalnej organizacji wejścia do budynku. – Oprócz tego członkowie Zgromadzenia Narodowego będą wchodzić przez ogrody sejmowe od ulicy Wiejskiej – poinformowała.

– Goście, czyli korpus dyplomatyczny będzie wchodził oddzielnym wejściem, też od ulicy Wiejskiej – dodała. Szefowa Sejmu poinformowała, że głównym wejściem wejdą prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz goście zaproszeni na galerię sejmową.

Pytana o deklarację posłów Konfederacji, że nie założą maseczki podczas Zgromadzenia Narodowego, odparła, że może tylko wyrazić ubolewanie po takiej informacji. Poinformowała też, że według danych, które posiada, obecnie 20 parlamentarzystów zadeklarowało, że przebadali się na obecność koronawirusa.

Kaczmarska dodała, że szefowie klubów i kół parlamentarnych potwierdzili, że „większość członków” klubów i kół, z wyjątkiem Koalicji Obywatelskiej, weźmie udział w Zgromadzeniu Narodowym.

źródło:
Zobacz więcej