RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł KO: Rafał Trzaskowski może zawiesić członkostwo w partii [WIDEO]

– Rafał Trzaskowski musi rozstrzygnąć, czy dalej pozostanie wiceprzewodniczącym PO – zapowiedział w rozmowie z portalem tvp.info poseł KO Paweł Poncyljusz. Zdaniem parlamentarzysty ruch obywatelski prezydenta Warszawy może być częścią składową Koalicji Obywatelskiej, jak PO, czy Inicjatywa Polska, tyle że dla osób niechętnych partiom politycznym. – Może na czas organizacji tego ruchu Trzaskowski będzie musiał zawiesić swoje członkostwo w partii, chociaż ja go wcale do tego nie nawołuję – nie zadeklarował Poncyljusz.

Trzaskowski w obronie mężczyzny na balkonie. Jest reakcja policji

Gdy przez centrum stolicy szedł Marsz Powstania Warszawskiego, jeden z mężczyzn wdrapał się na barierkę i zaczął wykonywać obsceniczne gesty. W...

zobacz więcej

Czy w ten sposób Trzaskowskiemu uda się pozyskać dla Platformy Obywatelskiej 10 milionów wyborców z II tury wyborów prezydenckich? – Wierzę w to, że uda się zagospodarować szczególnie te miliony wyborców, które dołączyły między pierwszą a drugą turą i nie byli to dosłownie wyborcy PSL-u, czy Lewicy. Dla nich Rafał Trzaskowski będzie miał ciekawą ofertę, ale poczekajmy do 5 września, bo takie terminy zostały ustalone – odpowiedział Poncyljusz.

Sceptyczna jest senator Maria Koc z Prawa i Sprawiedliwości. – Rafał Trzaskowski nie ma nic swoim wyborcom do powiedzenia. To, że ruch wystartuje 5 września jest takim odłożeniem w czasie działań z nadzieją, że te emocje i nadzieje, które zostały rozbudzone w wyborcach opozycji i Rafała Trzaskowskiego, umrą śmiercią naturalną – oceniła senator PiS.

– To nie są wyborcy Rafała Trzaskowskiego, tylko to są wyborcy, którzy nie zgadzali się z prezydenturą Andrzeja Dudy. Rafał Trzaskowski nigdy w życiu nie miał i nie ma 10 milionów zwolenników. Tam są wyborcy PO, Lewicy, PSL-u, część wyborców Konfederacji i nawet część wyborców PiS. Widzę, że ten entuzjazm po niezłym wyniku Rafała Trzaskowskiego gaśnie, bo dominuje partia polityczna, czyli Platforma Obywatelska – mówił poseł Lewicy Tomasz Trela.

Nowa Solidarność? „Nie pasuje do formacji, która chce wysokich emerytur dla esbeków”

„Solidarność nie jest znakiem, który można ot, tak wziąć i zawiesić sobie na piersi; to dziedzictwo, które należy kontynuować; obóz liberalny,...

zobacz więcej

Dlaczego Rafał Trzaskowski ogłosi szczegóły dotyczące swojego ruchu obywatelskiego dopiero 5 września? – Może pojechał na urlop. Trudno mi powiedzieć czemu ta zwłoka. Może trwają też negocjacje w zaciszu gabinetów między środowiskiem Rafała Trzaskowskiego a środowiskiem Borysa Budki i innymi środowiskami wewnątrz Platformy Obywatelskiej. PO nie jest monolitem. Platforma to jest kilka różnych spółdzielni, różnych księstw, koterii, środowisk, które się wzajemnie zwalczają, ścierają. Pamiętajmy też o tych stronnictwach satelickich jak Inicjatywa Polska, Nowoczesna i innych planktonach, które gdzieś tam orbitują – stwierdził poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

– To będzie ugrupowanie na zasadzie Nowej Solidarności dla młodych. Na czele tego pochodu ma stanąć grupa interesu, która będzie pokazywać, że Zjednoczona Prawica to władza nadana przez jakiegoś wodza naczelnego i teraz trzeba tę władzę obalić. Będzie mówione, że tę władzę może obalić tylko ruch obywatelski Rafała Trzaskowskiego. Taka będzie narracja – uważa poseł PiS Norbert Kaczmarczyk.

– W przypadku ludzi, którzy pamiętają historię Solidarności, nie może się udać. Może być skuteczne w przypadku osób, które nie znają historii walki o wolność. Może się więc udać przełożyć to na głosy tej grupy społecznej. To powstanie na zgliszczach Komitetu Obrony Demokracji, Platformy Obywatelskiej, szeroko pojętej lewicy. Rafał Trzaskowski będzie chciał zjednoczyć wszystkie nurty, które będą walczyć wspólnie. Wspólnym interesem będzie obalenie władzy, która będzie porównywana do władzy komunistycznej. To bardzo niebezpieczny zabieg, który ma doprowadzić do tego, żeby młody wyborca, który będzie głosował w kolejnych wyborach, poparł właśnie takie ugrupowanie. To socjotechnika. Jeżeli nie doprowadzimy do repolonizacji mediów, ta socjotechnika może się powieść – dodał Kaczmarczyk.

źródło:
Zobacz więcej