RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PO straszy, że zostanie wysadzony zabytkowy most. „Nie kompromitujcie siebie i RP!”

Maciej Lasek (PO) alarmuje o planach wysadzenia mostu (fot. PAP/Radek Pietruszka, Facebook.com/MagdalenaGawin)

Politycy Platformy Obywatelskiej zwołali we wtorek specjalną konferencję prasową. Przekonywali, że minister kultury Piotr Gliński planuje wysadzenie mostu w Pilichowicach na potrzeby zdjęć do siódmej części filmu „Mission: Impossible” z Tomem Cruisem. „Most jest pod ścisłą ochroną. Nowelizacja ustawy artykuł 10a. Zanim zwołacie konferencję przeczytajcie ustawę” – apeluje teraz generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin.

Wyburzą zabytkowy most dla gwiazdora? Generalny konserwator zabytków komentuje

Przy moście w Pilichowicach nie można prowadzić żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu – ucina dyskusje wokół śląskiej konstrukcji generalna...

zobacz więcej

– Najbardziej spektakularną aktywnością rządu ma być w tym roku wysadzenie zabytkowego mostu – stwierdził we wtorek Jan Grabiec, rzecznik PO. Poseł tej partii Maciej Lasek dodał z kolei, że za wysadzenie mostu do produkcji filmowej minister Piotr Gliński chce zapłacić 5 milionów zł.

– Most, który ma być wysadzony w amerykańskim filmie, będzie udawał most w Szwajcarii. Za to wszystko zapłacą polscy podatnicy. Pozostaje pytanie, kto pozwala na niszczenie własnych zabytków w imię wątpliwej promocji – mówił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Lasek.

Na zarzuty PO odpowiedziała generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin. Zapewniła, że obecnie most jest więc pod ścisła ochroną i nie może zostać zniszczony. Zaznaczyła, że ochrona tego obiektu została wprowadzona dopiero w 2017 r., czyli za rządów PiS, a nie PO-PSL. „Nie kompromitujcie siebie i RP!” – zaapelowała.

Trzaskowski w obronie mężczyzny na balkonie. Jest reakcja policji

Gdy przez centrum stolicy szedł Marsz Powstania Warszawskiego, jeden z mężczyzn wdrapał się na barierkę i zaczął wykonywać obsceniczne gesty. W...

zobacz więcej

Jak twierdziła „Gazeta Wyborcza”, zdjęcia do filmu „Mission: Impossible” w Polsce miałyby rozpocząć się w kwietniu przyszłego roku. We wrześniu tego roku most w Pilichowicach zobaczy Tom Cruise.

O wysadzeniu mostu mowy być nie może, sprzeciwiła się temu dolnośląska konserwator, która robi wszystko, by wpisać obiekt na listę zabytków.

Z kolei Magdalena Gawin już w poniedziałek wieczorem tłumaczyła, że od marca tego roku prowadzone jest postępowanie w sprawie wpisania mostu do rejestru zabytków. „Oznacza to, że od tego czasu most pozostaje w reżimie ochrony tymczasowej. Nie można przy nim prowadzić żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu” – zapewniała.

źródło:
Zobacz więcej