RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ankieta: 60 proc. osób z objawami COVID-19 chodziło do pracy

Pracownicy w Japonii często mają poczucie, że powinni przychodzić do firmy nawet, jeśli są chorzy (fot. Kyodo News via Getty Images)

Według ankiety internetowej przeprowadzonej w Japonii, 60 proc. osób chodziło do pracy, mimo objawów choroby, lekceważąc zalecenia rządu – podała we wtorek agencja prasowa Kyodo.

Niemiecka lekarka: Mamy drugą falę epidemii. To efekt rozluźnienia dyscypliny

Niemcy już teraz przeżywają drugą falę epidemii Covid-19 i mogą zmarnować dotychczasowe osiągnięcia w kontroli koronawirusa – uważa Susanne Johna,...

zobacz więcej

W ankiecie wzięło udział 1226 mieszkańców Tokio i okolic w wieku od 20 do 79 lat. 82 proc. respondentów zadeklarowało, że miało objawy, takie jak gorączka czy dreszcze, które mogą być oznakami Covid-19 – groźnego zapalenia płuc wywoływanego przez koronawirusa.

62 proc. spośród osób, które miały takie objawy, mimo wszystko chodziło do pracy. Tylko 17 proc. pozostawało w domu lub wychodziło wyłącznie do szpitala – wynika z ankiety przeprowadzonej w połowie marca przez zespół pod kierunkiem Masakiego Machidy z Uniwersytetu Medycznego w Tokio.

Komentatorzy zwracają uwagę, że w wymagającej japońskiej kulturze pracy cenione jest maksymalne zaangażowanie, a pracownicy często mają poczucie, że powinni przychodzić do firmy nawet, jeśli są chorzy.

„Pozostawanie w domu, kiedy ludzie nie czują się dobrze, jest bardzo ważne, by uniknąć szerzenia się infekcji, podczas gdy działalność gospodarcza jest kontynuowana. Należy poprawić środowisko społeczne, by takim osobom łatwiej było odpoczywać”– ocenili badacze.

71 proc. spośród respondentów z grypopodobnymi objawami wychodziło po zakupy, a 21 proc. jadło w restauracjach – wynika z ankiety. Nie jest jasne, czy którykolwiek z nich był zakażony koronawirusem.

W czasie pierwszej fali pandemii w Japonii udało się uniknąć wybuchowego wzrostu zachorowań, jaki odnotowano w wielu innych państwach rozwiniętych. Jednak liczba wykrywanych infekcji zaczęła ponownie rosnąć po zniesieniu w maju stanu wyjątkowego. W ostatnich dniach w kraju notowano nawet ponad 1000 nowych przypadków dziennie.

Łącznie w Japonii wykryto już prawie 40 tys. infekcji koronawirusem, a 1015 zakażonych osób zmarło.

źródło:
Zobacz więcej