RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dowództwo V Korpusu Armii USA w Polsce. „To ukoronowanie naszych działań”

Ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce – powiedział w Krakowie minister obrony Mariusz Błaszczak.

Błaszczak dementuje fake newsa Onetu. Jest reakcja Mosbacher

Informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy USA w Polsce są nieprawdziwe – tak minister obrony Mariusz Błaszczak odniósł się do publikacji...

zobacz więcej

– Dziś potwierdzamy decyzję, która została ogłoszona przez sekretarza obrony Marka Espera w ubiegłym tygodniu – o ustanowieniu w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu – powiedział Błaszczak we wtorek w Krakowie, gdzie spotkał się z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem McConville'em i dowódcą 1. Dywizji Piechoty Johnem Kolasheskim, wyznaczonym na dowódcę reaktywowanego V Korpusu i awansowanym do stopnia generała broni.

– Jest to decyzja, która stanowi ukoronowanie naszych działań związanych ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce – dodał szef MON.

Przypomniał ubiegłoroczne deklaracje prezydentów USA Donalda Trumpa i Polski Andrzeja Dudy, które – jak powiedział – „przesądzają o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.

– Obecność wysuniętego dowództwa V Korpusu jest namacalnym dowodem realizacji polityki obu prezydentów, której celem jest wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich – podkreślił Błaszczak.

Szef MON dodał, że umowa o współpracy obronnej obu krajów kształtuje relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz określa ramy, w jakich będą funkcjonowały siły zbrojne. W poniedziałek wieczorem szef Pentagonu Mark Esper poinformował, że umowa o wzmocnieniu sił amerykańskich w Polsce jest już gotowa i została zaakceptowana przez oba kraje. Dodał, że umowa zapewni wzmocnienie NATO i w większym stopniu odstraszy Rosję. Zgodnie z umową – oprócz zwiększenia o tysiąc liczby amerykańskich żołnierzy – w Polsce zostanie zlokalizowane dowództwo korpusu wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych.

Głos zabrała również ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
teraz odtwarzane
Mosbacher o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce

– To wyjątkowy dzień – ogłaszamy aktywację wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Polsce, co jeszcze bardziej zbliży nasze siły zbrojne i zapewni lepszą integrację i optymalizację w nadchodzących czasach i dekadach – powiedziała amerykańska dyplomatka.

Szef Pentagonu: Umowa z Polską zwiększy odstraszanie Rosji

Szef Pentagonu Mark Esper poinformował o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił,...

zobacz więcej

Jak podkreśliła, „w tych czasach, które stoją pod znakiem pandemii Covid-19, jesteśmy szczególnie wdzięczni za wszystkie elementy, które wzmacniają bezpieczeństwo i poczucie dobrostanu”.

Według Mosbacher „relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską nadal się rozwijają, w miarę jak pogłębiamy naszą współpracę wojskową, zarówno tę militarną jak i cywilną”. Zaznaczyła przy tym, że „amerykańscy żołnierze są świetnie wyszkoleni, przygotowani do obrony USA i sojuszników NATO, i wschodniej flanki NATO”.

Ambasador podziękowała żołnierzom polskim i amerykańskim za pracę na rzecz „wspólnej obrony”.

źródło:
Zobacz więcej