RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaprzysiężenie prezedenta pod specjalnym nadzorem

Dla osób niebędących parlamentarzystami, wejście będzie możliwe tylko za okazaniem zaproszenia (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Uczestnicy czwartkowego Zgromadzenia Narodowego będą mieć mierzoną temperaturę, zapewnione zostaną im też rękawiczki i maseczki ochronne; na galerii sejmowej goście będą zajmowali co drugie miejsce. Kluby poproszone zostały o przekazanie informacji o liczbie uczestników Zgromadzenia.

Sasin: Podważanie wygranej Andrzeja Dudy godzi w zasadę demokracji

Próba opowiadania, że zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich jest zwycięstwem nieważnym, że można je podważyć, jest nie tylko...

zobacz więcej

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o godz. 10 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska wysłała do posłów pismo, w którym podkreśliła, że z uwagi na istniejące w Sejmie ograniczenia w związku z sytuacją pandemiczną prosi przewodniczących klubów parlamentarnych oraz koła poselskiego o informację o liczbie uczestników oraz rozmieszczenia ich w ławach sejmowych, w przysługujących im sektorach.

Kaczmarska poinformowała, że dla posłów i senatorów uruchomione zostanie wejście od ul. Wiejskiej. „Każdy z uczestników będzie miał dokonywany pomiar temperatury” – podkreśliła.

„Z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników Zgromadzenia Narodowego, proszę na korytarzach i po zakończeniu uroczystości o zachowanie dystansu społecznego. Kancelaria Sejmu zapewnia płyny dezynfekcyjne, rękawiczki, a także maski typu PP3, konieczne w przypadku braku możliwości zachowania dystansu społecznego” – dodała.

Trzaskowski nie przyjdzie na zaprzysiężenie. „Nie będzie mnie niestety w Warszawie”

Prezydent Warszawy i niedawny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w czwartkowym Zgromadzeniu...

zobacz więcej

„Informuję, że dla bezpieczeństwa swojego i pozostałych uczestników uroczystości, rekomendowane jest poddanie się badaniu na obecność wirusa SARS-CoV-2 przed dniem 4 sierpnia. Badanie nie jest obowiązkowe” – napisała Kaczmarska.

Zaznaczyła, że w dniu Zgromadzenia Narodowego dla osób niebędących parlamentarzystami wejście będzie możliwe tylko za okazaniem zaproszenia. Przez wejście główne wchodzić będą goście VIP zaproszeni na galerię i zajmą tam co drugie miejsce.

Dla pozostałych gości zostaną przygotowane dwie sale odsłuchowe: Sala Kolumnowa i sala nr 118.

Do marszałek Sejmu Elżbiety Witek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przesłał rekomendacje dotyczące środków bezpieczeństwa podczas Zgromadzenia Narodowego.

Atakują prezydenta. „Swoim działaniem 6 sierpnia znów chcą podzielić Polaków”

Iwona Hartwich i Leszek Miller to kolejni politycy opozycji, którzy zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w zaprzysiężeniu prezydenta. Wcześniej...

zobacz więcej

Są to m.in.: zapewnienie dodatkowych pojemników z płynem dezynfekującym oraz wyposażenie uczestników w rękawiczki i maseczki ochronne o klasie bezpieczeństwa co najmniej FFP2, dokładne wywietrzenie pomieszczeń na dwie godziny przez rozpoczęciem uroczystości.

Rekomendacje w trakcie Zgromadzenia dotyczą z kolei zapewnienia zachowania niezbędnego dystansu, a po opuszczeniu Zgromadzenia zapobieżenia „tworzeniu się naturalnych spontanicznych grup w kuluarach i na korytarzach”.

Pinkas zwrócił się też do marszałek Sejmu o przekazanie informacji, aby parlamentarzyści podejrzewający u siebie choroby układu oddechowego powstrzymali się od udziału w uroczystości.

Jak pierwszy informację o liście szefowej Kancelarii Sejmu podał Onet.

źródło:

Zobacz więcej