RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„SOS” na piasku uratował rozbitków z bezludnej wyspy

Rozbitkowie zostali odnalezieni ok. 118 mil od miejsca, skąd wyruszyli (fot. Australian Defence Force)

Olbrzymi napis „SOS” na piasku uratował po trzech dniach trzech mężczyzn, którzy dopłynęli do bezludnej wyspy Pikelot w Mikronezji na Pacyfiku. Rozbitkowie byli w dobrym stanie, kiedy australijski śmigłowiec przybył im z pomocą – podała telewizja Sky News.

W okrutny sposób zabił ufnego goryla. Usłyszał wyrok

Człowiek, który zabił jednego z najbardziej znanych goryli górskich w Ugandzie, Rafikiego, został skazany na 11 lat więzienia. Felix Byamukama...

zobacz więcej

Cała trójka wyruszyła łodzią z atolu Puluwat 30 lipca i zamierzała przepłynąć ok. 27 mil na atol Pulap. Ale żeglarze zboczyli z kursu i skończyło im się paliwo.

Trzy dni czekali, aż ktoś zauważy z góry ich napis „SOS”, wyrzeźbiony w piasku na plaży. W końcu dostrzegli go z samolotu szukający ich australijscy i amerykańscy ratownicy.

Jak podał australijski resort obrony, rozbitkowie zostali odnalezieni w niedzielę, ok. 118 mil od miejsca, skąd wyruszyli. Podebrał ich śmigłowiec z australijskiego okrętu Canberra, który płynął właśnie na ćwiczenia morskie u wybrzeży Hawajów i został poproszony o wsparcie.


 

Łódź Wikingów z 64 turystami utknęła na mieliźnie w Międzyzdrojach

Statek turystyczny z 64 osobami utknął na mieliźnie  w Międzyzdrojach (woj. zachodniopomorskie).  – Wszyscy są cali i zdrowi  – powiedział nam...

zobacz więcej

Mężczyźni od razu dostali świeżą wodę i jedzenie; nie mieli poważniejszych obrażeń.

BBC podaje, że rozbitkowie zostali przetransportowani do domu łodzią patrolową Mikronezji. To państwo na Oceanie Spokojnym składa się z ok. 600 niewielkich wysp i atoli rozrzuconych po rozległym oceanie.

W przeszłości Mikronezja była obszarem powierzonym przez ONZ administracji Stanów Zjednoczonych. Niepodległość uzyskała w 1986 r., ale jest stowarzyszona z USA, które odpowiadają za politykę zagraniczną i obronną.

(fot. PAP/EPA/AUSTRALIAN DEFENCE FORCE HANDOUT)

źródło:

Zobacz więcej