RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niebezpiecznie wysoki stan wód w rzekach na południu

W związku z burzami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie może wystąpić wezbranie rzek z przekroczeniem ich stanów ostrzegawczych. IMGW wydało w związku z tym alert hydrologiczny drugiego stopnia dla obu tych województw. Na Śląsku obowiązuje alert stopnia pierwszego.

Izajasz uderzy w Nowy Jork. Woda wleje się na ulice miasta

Izajasz, który z burzy tropikalnej przekształcił się w w huragan, we wtorek ma uderzyć w Nowy Jork. W tej chwili wieje już z prędkością ponad 135...

zobacz więcej

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu IMGW wydało dla Śląska i województwa łódzkiego, a także dla północnych powiatów Mazowsza.

IMGW informuje, że w województwach objętych alertem stopnia drugiego opady deszczu będą powodowały dalszy wzrost stanów wody do strefy wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W szczególności chodzi o zlewnie rzek: Nysy Kłodzkiej, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy, górnego Bobru i Kaczawy.

Wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, prognozowane są także na Śląsku na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych województwa śląskiego. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych.

źródło:

Zobacz więcej