RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szumowski: Zajmuję się koronawirusem, a nie dymisją

Mówiąc o zbliżającym się nowym roku szkolnym, minister ocenił, że „szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć” (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Mówiąc o zbliżającym się nowym roku szkolnym, minister ocenił, że „szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć” (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez „testowy drive-thru” i zrobić wymaz. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W wywiadzie przyznał też, że podczas posiedzenia sztabu kryzysowego rozmawiano o możliwych obostrzeniach i rekomendacjach dla premiera.

Szumowski zapowiada: Nowe kontrole w sklepach i rejestracja wesel

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada zmianę legislacji w sprawie wesel. Szef resortu odniósł się także do ostatniego wzrostu liczby zakażeń....

zobacz więcej

„Po pierwsze, proponujemy regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń. Po drugie, nie wykluczamy zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel. Chcemy wprowadzić wymóg ich rejestracji i podawanie dokładnej listy gości. Nie wykluczamy, że zostanie obniżony limit osób, które biorą udział w takiej uroczystości (obecnie jest to 150 osób – red.). Wtedy będziemy mogli lepiej kontrolować takie masowe wydarzenia” – wskazał szef MZ.

Dodał, że jeśli wesele byłoby zarejestrowane, odpowiednie służby mogłyby pojechać na taką uroczystość, sprawdzić, ilu faktycznie jest gości i czy jest zachowany reżim sanitarny.

Powiedział, że obecnie takie większe restrykcje objęłyby 28 powiatów. „Trzeba pamiętać, że z ogniskami mamy do czynienia przede wszystkim w zakładach pracy i najczęściej – dużych. Jeżeli na danym terenie mamy więc firmę, w której człowiek pracuje przy człowieku, istnieje ryzyko, że z jednego przypadku zrobi nam się ognisko” – wyjaśnił.

„Nie ma zwolnienia z zasłaniania nosa i ust. Jeżeli nie maseczka, to przyłbica”

– Nie ma czegoś takiego jak zwolnienie z zasłaniania nosa i ust. Jeżeli nie maseczka, to przyłbica. To ma chronić innych. Nie bądźmy egoistami....

zobacz więcej

Pytany, czy spodziewany jest wzrost zakażeń w sierpniu, w związku z wakacyjnymi wyjazdami, minister ocenił, że „na razie tego nie widać”.

„Dużo więcej osób niż zwykle zdecydowało się na wakacje w Polsce. Wszystko zależy oczywiście od tego, dokąd wyjadą. Jeśli w rejon z małą liczbą zakażeń – zagrożenie jest niewielkie. Widzimy też po testowanych kuracjuszach udających się do sanatoriów, że generalnie w populacji wirusa nie jest wcale dużo” – powiedział.

Szumowski był również pytany o ewentualne wprowadzenie kwarantanny dla powracających z zagranicy. „Niemcy zdecydowali się np. na wykonywanie testów u podróżnych. Być może pójdziemy ich śladem. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę” – powiedział.

Zaznaczył, że obecnie chorych powracających z zagranicy jest stosunkowo niewielu, więc teraz jeszcze nie ma takiej potrzeby, „ale co będzie się działo za kilka tygodni – trudno powiedzieć”. „Niczego nie wykluczamy. Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez »testowy drive-thru« i zrobić wymaz” – zapowiedział.

Szumowski: Z tych kilku ognisk mielibyśmy dziennie kilka tysięcy zakażeń

Mielibyśmy kilka tysięcy zakażeń koronawirusem w ciągu doby w Polsce, gdybyśmy przebadali dokładnie sześć największych ognisk koronawirusa na...

zobacz więcej

Minister zwrócił uwagę, że osoby nienoszące maseczek często wymawiają się przeciwwskazaniami medycznymi. Podkreślił, że takie sytuacje są bardzo rzadkie, a jeżeli ktoś naprawdę nie może nosić maseczki, bo ma trudności z oddychaniem, zawsze może zastąpić ją przyłbicą.

Zapowiedział, że rząd chce wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. „Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu” – poinformował szef MZ.

Minister był pytany, dlaczego w takim razie politycy na najwyższych szczeblach nie dają dobrego przykładu i nie noszą publicznie maseczek. „Ale czy premier miałby ją nosić np. na wolnym powietrzu, podczas któregoś ze służbowych wyjazdów? Zostałby zaraz oskarżony o nadmierną demonstrację” – powiedział Szumowski.

Jednocześnie przyznał, że „faktycznie choćby na niektórych wiecach przedwyborczych kandydaci nie zawsze przestrzegali reżimu sanitarnego”.

Leszczyna o Szumowskim: Oszust. Minister: Będą kroki prawne

Posłanka Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej nazwała na antenie TVN24 ministra Łukasza Szumowskiego „oszustem”. Obecny także w studio...

zobacz więcej

Mówiąc o zbliżającym się nowym roku szkolnym, minister ocenił, że „szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć”. „Ich zamknięcie powoduje, że de facto 2 mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej. Na to nie możemy już sobie pozwolić. Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju” – ocenił.

Zapowiedział, że przedstawi rekomendacje ws. edukacji od września, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier.

„Na pewno uwzględnimy regionalizację w powiatach. Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor. W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem” – ocenił.

Mówiąc o możliwej sytuacji epidemicznej jesienią, minister wskazał, że największym problemem będzie oddzielenie chorych na koronawirusa od tych, którzy będą mieli inne infekcje górnych dróg oddechowych.

Obowiązkowe szczepienie na koronawirusa? Szumowski: Nawet nie mamy szczepionki

Dyskusja o ewentualnym wpisaniu szczepionki na koronawirusa do kalendarza obowiązkowych szczepień w Polsce powinna odbyć się po jej wynalezieniu –...

zobacz więcej

„Objawy trudno odróżnić. Pracujemy nad strategią, mamy chociażby szybkie testy antygenowe, które zostawiamy na sezon grypowy. Najtrudniejsza będzie logistyka – kto ma zlecić badania, jak transportować pacjentów” – powiedział.

Wskazał, że gdy już będzie dostępna szczepionka na koronawirusa, pierwszą zaszczepioną grupą będą medycy, potem wszelkie inne służby, np. policja. Priorytetowi są też pacjenci z immunosupresją, onkologiczni, osoby starsze.

Pytany, czy te szczepienia będą obowiązkowe, Szumowski powiedział, że „o tym zdecydują eksperci”.

„DGP” zapytał ministra, czy rozważa dymisję. „Jak widać, wróciłem właśnie z urlopu. To nie wygląda raczej na zajęcie się dymisją, tylko koronawirusem. Rekonstrukcja to jest kompetencja premiera i koalicji parlamentarnej. Nie chcę nawet w tym uczestniczyć, mam inne rzeczy na głowie” – odpowiedział.

źródło:
Zobacz więcej