SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Obiecująca szczepionka przeciwko boreliozie

Boreliozę wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszone przez zakażone kleszcze (fot. Getty Images)
Boreliozę wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszone przez zakażone kleszcze (fot. Getty Images)

Wyniki drugiej fazy badań klinicznych szczepionki przeciwko boreliozie wskazują, że jest ona skuteczna i bezpieczna – poinformowała francuska firma biotechnologiczna Valneva.

Polski lek na COVID-19. Dziś pierwsza dostawa osocza

We wtorek odbędzie się pierwsza dostawa osocza ozdrowieńców do produkcji Immunoglobuliny anty SARS-coV-2, polskiego leku na COVID-19.

zobacz więcej

Boreliozę wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszone przez zakażone kleszcze żyjące na zalesionych obszarach Azji, Europy i Stanów Zjednoczonych. Jest szczególnie częsta wśród osób odwiedzających obszary wiejskie i lasy. Co roku choruje na nią około 300 tys. osób w Stanach Zjednoczonych i 65 tys. w Europie.

Wcześnie wykrytą boreliozę łatwo wyleczyć antybiotykami, jednak nieleczona może powodować ból mięśni, ból nerwów, chroniczne zmęczenie, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego oraz silne bóle głowy. U pacjentów często nieprawidłowo rozpoznawane są inne choroby, takie jak zespół chronicznego zmęczenia, toczeń lub problemy ze zdrowiem psychicznym.

W roku 1998 Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła szczepionkę przeciwko boreliozie (in. chorobie z Lyme) znaną jako LYMErix. Została ona wycofana z rynku trzy lata później m.in. w wyniku wątpliwości co do jej skuteczności.

Rady dla osób zmagających się z hiperpigmentacją skóry

Pojawiające się na skórze przebarwienia zaliczane są do jednej z najbardziej dokuczliwych skórnych dolegliwości. Przyczyn może być wiele. W ich...

zobacz więcej

Obecnie jedyną aktywną szczepionką przeciwko boreliozie w fazie rozwoju klinicznego jest VLA15 firmy Valneva.

Szczepionka ta pobudza układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał przeciwko sześciu powszechnie występującym w Ameryce Północnej i Europie serotypom białka powierzchniowego OspA, typowego dla bakterii Borrelia burgdorferi.

Trzy dawki szczepionki wstrzyknięto ponad 570 zdrowym dorosłym z USA i Europy. Grupie kontrolnej podano placebo. Zaszczepieni wytworzyli znaczną ilość przeciwciał. Jeśli badania na większej grupie osób potwierdzą skuteczność szczepionki, może ona trafić na rynek w ciągu kilku lat.

źródło:

Zobacz więcej