RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wirtualna elektronika, realne wyłudzenia. Kolejni vatsterzy zatrzymani

Śląscy policjanci wespół z funkcjonariuszami KAS z Olsztyna zatrzymali kolejne cztery osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT na fikcyjnym handlu elektroniką. Gang, rozpracowany pod nadzorem śląskich „pezetów”, zarobił dzięki tzw. karuzeli podatkowej nawet 35 mln zł.

Wpadli klienci gangu sprzedającego fikcyjne faktury m.in. do wyłudzania podatku VAT

Blisko 100 funkcjonariuszy CBŚP i KAS wzięło udział w obławie na członków gangu wyłudzającego VAT. Zatrzymano 21 osób, którym szczecińskie „pezety”...

zobacz więcej

Zatrzymania mają związek z trwającym od 2018 r. śledztwem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz policjantów katowickiej komendy wojewódzkiej. Postępowanie dotyczy gangu, który wykorzystując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej wyłudzał VAT.

Przestępcy kontrolowali sieć firm, które zajmowały się handlem elektroniką na terenie Unii Europejskiej. Ale tylko na papierze. W rzeczywistości spółki generowały kolejne fikcyjne faktury, dzięki którym oszuści występowali do urzędów skarbowych o zwrot podatku. Śledczy ustalili, że grupa wyłudziła co najmniej 35 mln zł.

Na polecenie prokuratora śląskich pezetów, policjanci z Katowic i funkcjonariusze KAS z Olsztyna, zatrzymali czterech vatsterów. Podejrzani usłyszeli zarzuty „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych polegających na podrabianiu i wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej poświadczających nieprawdę faktur VAT pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym”.

Dwóch vatsterów trafiło do aresztów, wobec pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazów opuszczania kraju oraz zakazów kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

źródło:
Zobacz więcej