RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawet milion „lewych” papierosów na dobę. Ultrawydajna fabryka rozbita

Likwidacja fabryki podrabianych papierosów (fot. CBŚP, zdjęcie ilustracyjne)

Nawet milion papierosów mogła wytworzyć w ciągu doby fabryka zlikwidowana przez CBŚP i KAS w okolicach podwarszawskiego Piaseczna. Z ustaleń śledczych wynika, że w ciągu kilku tygodni powstało tam co najmniej 300 tys. paczek, które miały udawać produkty znanych koncernów tytoniowych.

Kombinat nikotynowy zlikwidowany. Pomogły słowackie służby

Fabrykę podrabianych papierosów, krajalnię tytoniu oraz magazyny z komponentami do produkcji nielegalnych wyrobów nikotynowych zlikwidowano dzięki...

zobacz więcej

Na trop przestępczej manufaktury wpadli przed kilkoma tygodniami funkcjonariusze CBŚP. Ustalili, że w czerwcu w okolicach Piaseczna zaczęła działać bardzo wydajna fabryka podrabianych papierosów.

Kontrolująca ją grupa przestępcza zadbała o to by jak najlepiej zakonspirować produkcję. Załoga miała nocować na terenie posesji w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach. W taki sposób organizowano podobne manufaktury przed laty. Dzięki podobnym środkom ostrożności fabryki działały całymi miesiącami.

Na terenie posesji znajdował się agregat prądotwórczy wraz z zapasem paliwa. Chodziło o to, aby nadmierny pobór energii nie zwrócił niczyjej uwagi.

Z ustaleń śledczych wynikało, że w ciągu niespełna dwóch miesięcy przestępcy wyprodukowali ponad 300 tys. paczek podrabianych papierosów, które trafiły na rynek krajowy. Skarb Państwa stracił na tej działalności ponad 6,7 mln zł.

Nielegalna fabryka papierosów w Czechach zlikwidowana dzięki pomocy polskich służb

Czescy celnicy zlikwidowali w okolicach Pilzna profesjonalną fabrykę nielegalnych papierosów, przejmując ponad 85 ton tytoniu i blisko 33 miliony...

zobacz więcej

Funkcjonariusze CBŚP wspierani przez KAS wkroczyli do fabryki, kiedy byli pewni, że produkcja trwa tam pełną parą. Na miejscu zatrzymali kompletnie zaskoczoną załogę: dwóch Polaków i sześciu Ukraińców.

Potwierdziły się informacje o niezwykłej wydajności zgromadzonych na posesji maszyn. Według śledczych, linia produkcyjna pozwalała na wytworzenie nawet do miliona papierosów w ciągu doby. Taką też ilość gotowych wyrobów znaleziono na miejscu.

Stróże prawa zabezpieczyli również tonę krajanki tytoniowej oraz akcesoria do konfekcjonowania produkcji. W fabryce podrabiano wyroby dwóch koncernów tytoniowych.

Zatrzymani usłyszeli w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, a także bezprawnego wprowadzenia do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym oraz przestępstw karnoskarbowych. Wszyscy trafili do aresztu.

Na terenie powiatu pułtuskiego w ręce „cebesiów” wpadła jeszcze jedna fabryka, w której zabezpieczono kompletną linię produkcyjną oraz prawie 10 ton krajanki tytoniowej. Zatrzymano dwie osoby.

źródło:
Zobacz więcej