RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden. Wydanie specjalne

Giertych kontra Sienkiewicz. Poszło o Sąd Najwyższy

Tłem sporu było planowane posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (fot. PAP/Marcin Obara)

Mecenas Roman Giertych skrytykował polityków opozycji za to, że planują udać się na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję prezydent Andrzej Duda. Na jego wpis w na Twitterze odpowiedział były minister spraw wewnętrznych w rządzie PO-PSL Bartłomiej Sienkiewicz.

Czarnek: Subiektywna ocena nie może być przyczyną nieuznania wyborów

– Subiektywna ocena obiektywności bądź nieobiektywności przekazu w telewizji publicznej nie może być przesłanką do stwierdzenia nieważności...

zobacz więcej

„Ponieważ kilkudziesięciu senatorów powinno być na kwarantannie, to przyjście opozycji na Zgromadzenie Narodowe da kworum potrzebne do zaprzysiężenia Andrzeja Dudy. Brawo! Opozycja zawsze powinna pomagać PiS, szczególnie gdy ten opiera się na orzeczeniu nielegalnej izby Sądu Najwyższego. To racja stanu” – napisał Giertych.

Byłemu wicepremierowi odpowiedział Sienkiewicz. „A Panu Mecenasowi nie przeszkadza na sali sądowej, że SN jest nielegalny i tym samym orzekanie w Polsce jest bez sensu?” – dopytywał. „Romanie, byłbym ostrożny z retoryką prawnej delegalizacji władzy. To nie jest państwowa polityka, a droga do wojny domowej i anarchii” – podkreślił Sienkiewicz.

„Nie cały Sąd Najwyższy jest nielegalny. Większość sędziów jest legalna. W tych izbach, które nadzorują sądy, zasiadają sędziowie legalni. Rozumiem, że zamach na izbę stwierdzającą ważność wyborów mamy zaakceptować z obawy przed anarchią? Dobrze Cię Bartku rozumiem?” – pytał Giertych.

W poniedziałek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie orzekła o ważności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta. Zdaniem sądu żadne z zasygnalizowanych uchybień nie daje podstaw do kwestionowania wyniku wyborów.

W czwartek ma odbyć się uroczystość ponownego zaprzysiężenia prezydenta.

źródło:
Zobacz więcej