RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były król Hiszpanii udaje się na emigrację

Juan Carlos jest podejrzewany o korupcję (fot. PAP/EPA/Salvador Sas)

Były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon ogłosił, że zamierza opuścić kraj, aby nie szkodzić monarchii oraz pozycji swego syna Filipa VI. Swoje stanowisko były monarcha podejrzewany o korupcję przedstawił w liście przekazanym swemu następcy. Nie wiadomo na razie ani kiedy były władca wyjedzie z kraju, ani dokąd się uda. Zapewnił jedynie, że będzie do dyspozycji prokuratorów.

Hiszpański dziennik: Były król kupował nieruchomości za pośrednictwem panamskich firm

Były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon kupował luksusowe nieruchomości w Szwajcarii za pośrednictwem dwóch spółek w Panamie, które w tym celu...

zobacz więcej

Ojciec hiszpańskiego króla napisał, że decyzja o wyjeździe z kraju wynika z „publicznych reperkusji”, dotyczących wydarzeń z jego prywatnego życia. Podkreślił, że służy ona „ułatwieniu” sprawowania urzędu głowy państwa Filipowi VI.

„Rok temu wyznałem Ci moją wolę porzucenia aktywności instytucjonalnej. Teraz, kierując się przekonaniem o wykonywaniu najlepszej posługi na rzecz Hiszpanów, ich instytucji oraz Ciebie, informuję Cię o mojej przemyślanej już decyzji w sprawie przeprowadzenia się (...) poza Hiszpanię” – napisał Juan Carlos w liście do syna.

Były monarcha zapewnił, że zawsze dążył do jak najlepszego wykonywania swoich obowiązków na tronie, a swoją decyzję o opuszczeniu kraju „podjął ze spokojem”.

W ostatnich tygodniach hiszpańska prasa szeroko podejmowała temat zarzutów o korupcję wobec byłego króla, przypominając, że 8 czerwca Sąd Najwyższy Hiszpanii ogłosił wszczęcie śledztwa przeciwko Juanowi Carlosowi. Jest on podejrzany o udział w korupcji podczas uczestnictwa konsorcjum 12 hiszpańskich spółek w przetargu na budowę szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej. Podejrzewa się, że po tym, jak kontrakt wygrała jedna z hiszpańskich firm, Juan Carlos w tajemnicy przelał nieznaną na razie sumę pieniędzy na swoje konto w Szwajcarii.

Pod koniec maja ubiegłego roku Juan Carlos obwieścił, że wycofuje się z życia publicznego, co nastąpiło podczas uroczystości piątej rocznicy abdykacji hiszpańskiego monarchy. Sprawujący urząd króla Hiszpanii przez blisko 39 lat Juan Carlos Burbon ustąpił 2 czerwca 2014 roku. Siedemnaście dni później na tron wstąpił jego 46-letni wówczas syn Filip VI.

Juan Carlos urodził się w 1938 roku w Rzymie, w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Do Hiszpanii przybył dekadę później. W 1975 roku, dwa dni po śmierci generała Francisco Franco, wstąpił na tron, co oznaczało przywrócenie monarchii w tym kraju.

źródło:
Zobacz więcej