RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konwent Seniorów: Posiedzenie Sejmu przesunięte o tydzień

Podczas obrad parlamentarzyści mają mieć maseczki i rękawiczki (fot. PAP/Marcin Obara)

Zaplanowane na 7 sierpnia posiedzenie Sejmu zostało przesunięte na 14 sierpnia – taka decyzja zapadła posiedzeniu Konwentu Seniorów. Nie zmieni się termin czwartkowego Zgromadzenia Narodowego, jednak podczas obrad jego uczestnicy mają mieć maseczki i rękawiczki.

Czarnek: Subiektywna ocena nie może być przyczyną nieuznania wyborów

– Subiektywna ocena obiektywności bądź nieobiektywności przekazu w telewizji publicznej nie może być przesłanką do stwierdzenia nieważności...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wcześniej, decyzją marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, przełożone zostało o tydzień (z 4-7 sierpnia na 11-13 sierpnia) posiedzenie Senatu, który miał zająć się kilkoma ważnymi rządowymi ustawami. Sejm miał z kolei w piątek rozpatrzeć uchwały senackie podjęte na tym posiedzeniu. Obrady Senatu przesunięto ze względu na chorobę senatora Jana Filipa Libickiego (KP-PSL), który jest zakażony koronawirusem i konieczność przeprowadzenia badań u senatorów i pracowników Kancelarii Senatu, którzy mieli z nim kontakt.

O ustaleniach Konwentu Seniorów (i wcześniej Prezydium Sejmu) poinformowali na wspólnej konferencji prasowej: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) i dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. – 16. posiedzenie Izby zostało przełożone z sierpnia na 14 sierpnia. Ma to oczywiście związek ze zmianami w kalendarzu prac Senatu. Sejm nie ma materiału legislacyjnego, którym może się zajmować, dlatego to przesunięcie jest na 14 sierpnia – powiedział Grzegrzółka.

Wicemarszałek Gosiewska dodała, że decyzja w sprawie zmiany terminu posiedzenia Sejmu zapadła jednogłośnie. – Dbamy o to, by postępować bezpiecznie, by obrady Sejmu, ale również Zgromadzenia, odbyły się zgodnie z zaleceniami głównego inspektora (sanitarnego - PAP), bo to jest najważniejsze – podkreśliła posłanka PiS.

Częściowo zdalnie

Poinformowała przy tym, że posiedzenie Sejmu 14 sierpnia odbędzie się na dotychczas obowiązujących zasadach - częściowo na Wiejskiej, częściowo zdalnie. – Jeśli większa liczba parlamentarzystów będzie zainteresowana bezpośrednim udziałem, to oczywiście będą do tego przygotowane sale komisyjne – dodała.

Nie zmieni się za to termin Zgromadzenia Narodowego, na którym prezydent Andrzej Duda ma złożyć ślubowanie i zostać zaprzysiężony na swą drugą kadencję. Nie będzie też ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę uczestników. – Zgromadzenie pracuje na odrębnym regulaminie, dlatego my nie możemy określić jakiś zaleceń szczególnych, przede wszystkim ilościowych – wyjaśniła Gosiewska.

Zaznaczyła, że parlamentarzyści będą mieli możliwość przebadania na obecność koronawirusa przed czwartkowymi obradami. – Mamy nadzieję, iż zastosują się do zaleceń, czyli założą maseczki, rękawiczki, nie będą nadmiernie przemieszczać się po terenie parlamentu – dodała wicemarszałek Sejmu. Wyraziła ponadto nadzieję, że parlamentarzyści, którzy zechcą brać udział w Zgromadzeniu Narodowym, skorzystają z możliwości wykonania testu na SARS-coV-2.

Budka krytykuje decyzję SN: Wybory prezydenckie nie były uczciwe

Wybory prezydenckie nie były uczciwe – ocenił w poniedziałek lider PO Borys Budka. Według niego naruszone zostały zasady równości i powszechności...

zobacz więcej

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który również uczestniczył w poniedziałkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów, powiedział PAP, że przed obradami Zgromadzenia Narodowego jego uczestnicy otrzymają specjalny pakiet, w którym będzie płyn dezynfekujący, rękawiczki i maseczka.

Kto zakażony?

Gosiewska przekazała też, że na razie nie ma informacji, aby ktoś z posłów był zarażony koronawirusem. – To jest konsekwencja wcześniejszych decyzji i stosowania się do zaleceń, to jest bardzo istotne – zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

Oprócz senatora Libickiego zakażony koronawirusem jest także senator KO Artur Dunin. W środę test ma wykonać ponadto senator KP-PSL Ryszard Bober, który – jak informował w mediach – również może być zakażony SARS-CoV-2.

Według wstępnego harmonogramu posiedzenia Sejmu 7 sierpnia posłowie mieli zająć się między innymi stanowiskiem Senatu do zmian w ustawie w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu; stanowiskiem w sprawie noweli ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich. Sejm miał również rozpatrzeć uchwałę Senatu w sprawie noweli niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Sejm miał też głosować nad zmianami w ustawie o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa, oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami.

We wstępnym porządku obrad było też głosowanie nad uchwałą komisji dotyczącą sprawozdania o działalności Rady Mediów Narodowych w 2019 r. oraz dotyczącą sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w ubiegłym roku Posłowie mieli też wysłuchać informacji o działalności rzeczniczka praw obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2019 r.

źródło:

Zobacz więcej