RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ułatwienia w programie „Czyste powietrze”. Sprawdź, jak to działa

Jest kilka opcji dotacji (fot. Education Images/Universal Images Group via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Jest kilka opcji dotacji (fot. Education Images/Universal Images Group via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Ogólnopolska infolinia programu „Czyste Powietrze” oraz rozszerzona baza urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w programie. To ułatwi wybór produktów spełniających określone w programie wymagania techniczne.

Czyste Powietrze – nasza wspólna sprawa. Premier zaprezentował spot [WIDEO]

Czyste powietrze to sprawa, która dotyczy nas wszystkich – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, prezentując spot dotyczacy zmian w...

zobacz więcej

Od dzisiaj pod nr. telefonu 22 340 40 80 rozpoczyna działanie ogólnopolska infolinia programu „Czyste Powietrze”. W dni robocze od 8 do 16 konsultanci będą udzielać informacji o programie oraz wyjaśniać jego szczegóły.

W bazie danych urządzeń grzewczych programu „Czyste powietrze” znajdą się materiały izolacyjne i stolarka okienna. Ma to ułatwić wybór materiałów i urządzeń spełniających określone w programie wymagania techniczne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że wkrótce pójdzie dalej. W planach jest, by w 2021 roku w programie antysmogowym „Czyste powietrze” kwalifikowane były tylko te materiały i urządzenia, które będą wpisane na „zieloną” listę. To, zdaniem urzędników, zaoszczędzi czas i przyspieszy rozpatrywanie wniosków, a także pomóc w wyborze wysokiej jakości urządzeń i materiałów, które przyczynią się do redukcji smogu.

Od września zostanie uruchomiona także pomoc online.

Celem programu „Czyste powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Budżet programu to 103 mld zł.

15 maja ruszyła nowa odsłona programu, która uzależnia wysokości dotacji od efektu ekologicznego inwestycji. Uproszczono też formularz wniosku, tak by jego wypełnienie zajmowało możliwie najmniej czasu i wymagało złożenia jedynie niezbędnych załączników. Od czerwca wnioski w „Czystym powietrzu” można składać elektroniczne za pośrednictwem serwisu gov.pl..

Od lipca gminy mają zacząć pomagać w programie „Czyste powietrze”

Od lipca gminy zaczną współpracować w ramach programu antysmogowego „Czyste powietrze” – zadeklarował minister środowiska Henryk Kowalczyk....

zobacz więcej

W programie „Czyste powietrze” przewidziano trzy warianty. Pierwszy polega na demontażu starego pieca oraz zakupie i montażu pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu.

Do tego w ramach programu można wymienić instalację centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych), zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną czy zamontować przegrody budowlane, okna i drzwi, a także bramy garażowe. Maksymalne kwoty dotacji w tym wariancie to 25 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej lub – 30 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Opcja numer 2 obejmuje wymianę starego pieca, kupno innego źródła ciepła niż wymienione w opcji numer 1, montaż kotłowni gazowej. A do tego wymianę centralnego ogrzewania lub cwu, zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i oczywiście montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. W tym wariancie maksymalna dotacja może wynieść – 20 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej i – 25 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Jest jeszcze opcja numer 3 – najskromniej dofinansowywana. Dotyczy tych, którzy mają już nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła, ale ą zainteresowani montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ociepleniem przegród budowlanych, kupnem okien, drzwi zewnętrznych. W takim przypadku mogą liczyć na maksymalną dotację w wysokości – 10 000 zł. innego źródła ciepła niż wymienione w opcji 1 Wszystko zależy więc od tego, czym jesteśmy zainteresowani. O dotację mogą starać się osoby fizyczne, właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej