RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PGE sprzeda spółkę PGE Paliwa

„Decyzja ma na celu uproszczenie struktury i procesów operacyjnych Grupy PGE” – poinformowano (fot. Omar Marques/Getty Images)

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o sprzedaży spółki PGE Paliwa. Trwają negocjacje z zainteresowanymi podmiotami – podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Spółka poinformowała, że zarząd PGE rozpoczął proces negocjacji z podmiotami zainteresowanymi zakupem spółki PGE Paliwa, dawniej, przed przejęciem polskich aktywów EDF przez PGE w listopadzie 2017 r., EDF Paliwa. „Ze względu na trwający proces negocjacji z potencjalnymi kontrahentami, PGE nie ujawnia szczegółów prowadzonych rozmów” – czytamy.

„Decyzja ta ma na celu uproszczenie struktury i procesów operacyjnych Grupy PGE, a także jest spójna z oczekiwaniami Ministerstwa Aktywów Państwowych wobec spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa” – napisano w komunikacie.

PGE podało, że spółka PGE Paliwa realizuje dostawy węgla pochodzącego z importu głównie dla klientów zewnętrznych, zlokalizowanych w większości w północnej Polsce, a także w niewielkiej części na potrzeby Elektrociepłowni Wybrzeże.

„(PGE Paliwa – red.) jest importerem jakościowego i wysokoenergetycznego węgla” – wskazano. „Wartością spółki PGE Paliwa jest baza klientów, dla których są realizowane dostawy surowca, obejmująca m.in. podmioty z obszaru energetyki cieplnej i zawodowej oraz sektora przemysłowego, doświadczeni pracownicy wyspecjalizowani w handlu paliwem węglowym, a także posiadane kontrakty” – podało PGE. Według PGE węgiel dostępny w ofercie PGE Paliwa charakteryzuje się nie tylko niską zawartością popiołu i siarki przy jednocześnie wysokiej wartości opałowej, ale także niską zawartością pierwiastków chemicznych, takich jak: chlor, fluor, rtęć czy azot.

„Takie połączenie parametrów jest poszukiwane i wymagane przez wielu klientów w kraju” – napisano. „Węgiel importowany przez PGE Paliwa dedykowany jest głównie dla tych odbiorców, którzy nie posiadają odpowiednich instalacji oczyszczania spalin, a wobec tego nie mogliby dotrzymać norm środowiskowych spalając węgiel o innych parametrach jakościowych” – dodano.

źródło:

Zobacz więcej