RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gazprom chce się odwołać

Media w Rosji podkreślają, że UOKiK orzekł najwyższą możliwą karę (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)

Rosyjski Gazprom podał, że po zbadaniu decyzji polskiego UOKiK „podejmie kroki w obronie swoich interesów”; wśród nich koncern wymienił odwołanie się na drodze sądowej. Gazprom podkreśla, że w sądzie UOKiK będzie musiał uzasadnić swoje stanowisko.

Prezes UOKiK o karze dla Gazpromu: Mamy mechanizmy egzekwowania

Mamy mechanizmy, które pozwalają na egzekwowanie kar finansowych – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny odnosząc się do nałożonej przez niego...

zobacz więcej

„Po przeanalizowaniu oficjalnej decyzji UOKiK Gazprom podejmie kroki w celu obrony swoich interesów, włączając odwołanie się od decyzji do sądu, w którym UOKiK będzie musiał udowodnić, że jego stanowisko jest uzasadnione” – poinformował Gazprom.

Zdaniem rosyjskiego koncernu w przypadku odwołania się od kary „nie będzie ona podlegała egzekucji aż do momentu wejścia w życie odpowiedniej decyzji sądu”.

W wydanym komunikacie koncern oświadczył także, że informacja, o którą zwrócił się do niego UOKiK, „nie miała żadnego związku z istotą postępowania antymonopolowego”, dotyczącego gazociągu Nord Stream 2. Gazprom dodał, że poprosił UOKiK o podanie uzasadnienia polskiego wniosku, ale takiej odpowiedzi nie otrzymał.

Media w Rosji podkreślają w poniedziałek, że UOKiK orzekł najwyższą możliwą karę, przewidzianą za brak współpracy z tym urzędem.

UOKiK podał w poniedziałek, że nałożył na Gazprom karę w wysokości blisko 213 mln złotych za brak współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. „Nałożenie kary na Gazprom związane jest z prowadzonym postępowaniem w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK. Prezes Urzędu postawił w tej sprawie zarzuty sześciu spółkom: Gazpromowi z Rosji, Engie Energy ze Szwajcarii oraz czterem pochodzącym z Niderlandów: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall” – czytamy w komunikacie UOKiK.

źródło:
Zobacz więcej