RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kontrowersje wokół Medziugorie. Abp Hoser: Sytuacja się poprawiła

„Podejście Stolicy Apostolskiej jest pozytywne, ale Kościół działa spokojnie” (fot. NurPhoto/Corbis via Getty Images)

Po 40 latach kontrowersji wokół Medziugoria sytuacja się poprawiła – ocenił wizytator apostolski tamtejszej parafii abp Henryk Hoser. Położone w Bośni i Hercegowinie Mediugorie jest znane jako miejsce, w którym, według samych „widzących”, ma się ukazywać Matka Boża. Kościół nie wyraził dotąd jednoznacznego stanowiska w ich sprawie.

140. rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

zobacz więcej

Bp Hoser zaznaczył, że od 40 lat trwają kontrowersje na temat Medziugoria, związane zarówno z kwestią objawień, jak i działalności duszpasterskiej. Jedni są żarliwymi zwolennikami Medziugoria, inni zaś przeciwnikami.

- Mówię im: przyjedźcie i zobaczcie, a będziecie mogli dać świadectwo - wskazał polski hierarcha.

Były biskup warszawskiej Pragi, mianowany wizytatorem apostolskim bośniackiej parafii w 2018 r. przypomniał, że od czasu, gdy w maju 2019 roku Stolica Apostolska zniosła zakaz organizowania pielgrzymek do Medziugoria przez księży i biskupów, przyjechało tu wielu kardynałów i biskupów. Ale później „pandemia przerwała wszystko”.

– Nie wiemy, ile osób będzie mogło teraz przyjeżdżać, ile będzie mogło przekroczyć granicę Bośni i Hercegowiny z testem na koronawirusa, który potwierdza dobry stan zdrowia – zaznaczył abp Hoser.

Według niego „podejście Stolicy Apostolskiej wobec Medziugoria jest bardzo dobre i pozytywne, ale Kościół działa spokojnie i powoli”.

Wizytator apostolski zwrócił uwagę, że „Medziugorie faktycznie jest międzynarodowym sanktuarium, choć prawnie jesteśmy tylko parafią i nie mamy tytułu sanktuarium ani narodowego, ani międzynarodowego”.

Jego zdaniem „sytuacja się wciąż poprawia”, co ma także związek z nominacją nowego biskupa diecezji Mostar-Duvno, na której terenie leży Medziugorie.

Medziugorie, położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie, to – według grupy wizjonerów – miejsce trwających od 1981 r. objawień Matki Bożej. Ich autentyczność nie została, jak na razie, uznana przez Kościół. Negatywie o nich wypowiadali się kolejni biskupi diecezji Mostar-Duvno: Pavao Żanić (1980-1993) i Ratko Perić (1993-2020).

Fatima: „Bezprecedensowy akt” poświęcenia Portugalii i Hiszpanii Jezusowi i Maryi

O godz. 18.30, w sanktuarium Matki Bożej w Fatimie biskup miejsca, kard. António Marto poświęci Portugalię i Hiszpanię Najświętszemu Sercu Jezusa i...

zobacz więcej

Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 roku specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. Prace komisji obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 roku odbierają przesłania Matki Bożej.

Poddano ich także badaniom lekarskim. W 2014 roku komisja zakończyła swoje prace. Jej raport papież Franciszek przekazał Kongregacji Nauki Wiary, która ma wydać ostateczne orzeczenie.

W 2017 roku abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medziugoriu. Jego misja miała na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej.

Po zakończeniu misji abp Hoser został w 2018 roku wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym tamtejszej parafii. Jego zadaniem jest wdrożenie rozwiązań duszpasterskich służących temu, by Kościół mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata. Nie ma on natomiast rozstrzygać o autentyczności domniemanych objawień.

źródło:
Zobacz więcej