RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kraje, które nie pasują nurtowi lewackiemu, są oskarżane ws. praworządności” [WIDEO]

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune chce, aby dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności. – To jest sprawa polityczna. Widzimy, jak to jest wykorzystywane w Europie. Kraje, które nie pasują temu nurtowi lewackiemu, lewicowemu, który jest w Unii Europejskiej, na przykład Węgry, cały czas są oskarżane o łamanie praworządności. To samo próbują robić z Polską. Polska jest krajem praworządnym – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Robert Telus.

„Będziemy dążyć do powiązania planu naprawczego UE z praworządnością”

Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności – powiedział w rozmowie z...

zobacz więcej

„Nie możemy powiedzieć francuskim, polskim, węgierskim i europejskim obywatelom, że możemy mieć solidarność finansową w Europie i nie dbać o to, jak przestrzegane są podstawowe zasady demokracji, wolności mediów i równych praw” – powiedział Beaune w rozmowie z „Financial Times”.

Czy powinno być powiązanie między unijną pomocą z praworządnością? – Oczywiście, że tak, ponieważ jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Umówiliśmy się na coś wstępując do Wspólnoty Europejskiej. Skoro są takie standardy w krajach unijnych, to w Polsce też powinny być takie standardy, że prawa się przestrzega, że nie wojuje się z Unią Europejską, tylko jest się w rodzinie, w której obowiązują wspólne zasady – odpowiedział poseł Lewicy Tomasz Trela.

– To jest takie widzimisię Francji. Przy czym Francja patrzy w taki sposób oportunistyczny na wszelkie zasady europejskie, w tym na kwestię praworządności. Mieliśmy okazję obserwować, w jak brutalny sposób policja pacyfikowała protesty „żółtych kamizelek” na ulicach Francji, w jaki sposób Francja zabezpiecza wielkie europejskie dziedzictwo kultury jak katedra Notre Dame czy ostatnio płonące kościoły, które są nie tylko dziedzictwem francuskiego chrześcijaństwa, ale także europejskiego. Nie dają sobie rady. Szalejący fundamentaliści islamscy palą, bezczeszczą to co dla Europejczyków święte – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

Coraz liczniejsze ataki na kościoły we Francji

Już 9 katolickich świątyń spłonęło we Francji w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku – wynika ze statystyk francuskiego Obserwatorium...

zobacz więcej

– Należało się tego spodziewać, że poszczególne państwa Unii Europejskiej będą dążyły do takiego rozwiązania. Myślę, że to dla Polski nie powinien być problem. Zwłaszcza, że rząd Prawa i Sprawiedliwości deklaruje rządzenie zgodne z prawem polskim i unijnym. Praworządność to po prostu rządzenie zgodne z prawem. Gdyby jednak okazało się, że PiS nie chce przestrzegać prawa, to stanowczo sprzeciwiam się, żeby polscy obywatele, polskie firmy ucierpiały na skutek takiego zachowania – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Do słów francuskiego ministra odniósł się też eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki. – Mówi to przedstawiciel kraju, który przez kilka lat miał u siebie stan wyjątkowy. Kraju, który brutalnie tłumił demonstracje przeciwko polityce prezydenta Macrona, łącznie z licznymi ofiarami śmiertelnymi, biciem kobiet, także w ciąży. Niech Francja uważa, żeby nie był to bumerang, żeby coś, co ma służyć do uderzenia w inny kraj, nie uderzyło we Francję – mówił europoseł.

Unijny fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym przez koronawirusa to 750 mld euro. Polska w nowej perspektywie budżetowej ma otrzymać 776 mld złotych wsparcia z Unii Europejskiej. Na ostatnim szczycie UE w Brukseli przywódcy uzgodnili, że ewentualne sankcje za rzekome łamanie praworządności musiałyby zostać jednogłośnie zatwierdzone przez Radę Europejską, czyli przywódców wszystkich państw Wspólnoty.

źródło:
Zobacz więcej