„Pogłębianie współpracy”. Serbia kupiła od Chin system obrony przeciwlotniczej

Serbia jest pierwszym europejskim odbiorcą tych rodzajów chińskiego uzbrojenia (fot. Yekaterina Shtukina\TASS via Getty Images)

Serbia kupiła od Chin nowej generacji rakietowy system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu FK-3 – wynika z dokumentów, do których dotarła agencja Reutera. Reuters ocenia, że jest to kolejny sygnał pogłębiania się współpracy między Pekinem a Belgradem.

USA, Chiny i Rosja produkują najwięcej broni na świecie

Chiny są drugim po Stanach Zjednoczonych największym producentem broni na świecie; na trzecim miejscu jest Rosja. Tak wynika z raportu ogłoszonego...

zobacz więcej

W corocznym raporcie państwowego przedsiębiorstwa handlującego bronią Jugoimport SDPR za 2019 r. przedstawionym serbskim organom kontrolnym widnieją 163 umowy importowe podpisane z 31 państwami na łącznie 620 mln dolarów - pisze Reuters po zapoznaniu się z dokumentem.

Z raportu wynika, że Jugoimport kupił w Chinach drony bojowe CH-92A, a także system obrony przeciwlotniczej FK-3. Serbia jest pierwszym europejskim odbiorcą tych rodzajów chińskiego uzbrojenia. Bezzałogowe maszyny latające wyposażone w laserowo kierowane pociski zostały już pod koniec czerwca przekazane lotnictwu tego kraju - relacjonuje agencja.

Reuters podkreśla, że w ostatnich latach Chiny zainwestowały miliardy euro w serbską gospodarkę, głównie w formie nisko oprocentowanych pożyczek i inwestycji w projekty energetyczne i infrastrukturalne.

Chiny uważają też Serbię za część globalnej Inicjatywy Pasa i Szlaku - lansowanego przez Pekin projektu logistycznego mającego pobudzić handel międzynarodowy i powiększyć sferę chińskich wpływów gospodarczych.

Jak przypomina agencja, uzbrojenie armii serbskiej opierało się dotychczas na technologiach pochodzących z byłego ZSRR i w ostatnich latach Serbia kupiła od Rosji m.in. myśliwce, śmigłowce, czołgi i transportery opancerzone.

Serbia w 2006 r. ogłosiła neutralność i wstąpiła do prowadzonego przez NATO programu Partnerstwo dla Pokoju, ale nie stara się o pełne członkostwo w sojuszu.

źródło:

Zobacz więcej