RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ZUS podaje dane w sprawie bonu turystycznego i ostrzega przed oszustami

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski (fot. Shutterstock/Monkey Business Images)

Mimo że trwa dopiero druga doba, od kiedy można pobrać bon turystyczny, wielu Polaków już z tego skorzystało. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 190 tys. bonów o łącznej wartości ponad 161 mln zł – informuje rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Oszuści stosują metodę na „bon turystyczny”. Jak nie dać się oszukać

Bon turystyczny ma być pomocą finansową dla rodzin jeszcze podczas tych wakacji, ale zanim pojawiły się pieniądze, uaktywnili się oszuści. –...

zobacz więcej

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

Paweł Żebrowski przypomina, że realizacja bonu turystycznego odbywa się tylko przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – PUE ZUS. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 Plus”.

Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 Plus im nie przysługuje.

ZUS: aktywowano ponad 140 tys. bonów turystycznych o wartości 122 mln zł

Na platformie PUE ZUS aktywowano ponad 142 tys. bonów o wartości ponad 122 mln zł – poinformował w niedzielę na Twitterze Zakład Ubezpieczeń...

zobacz więcej

Na każde dziecko przysługuje jeden bon 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowe 500 zł.

Bon można wykorzystać do końca marca 2022 r. Przysługuje około 6,5 mln dzieci. Wsparcie wyniesie w sumie 3,5 mld zł.

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Polską Organizacją Turystyczną. Przestrzegają tym samym przed oszustami, którzy próbują sprzedawać bon w internecie.

Jak podkreśla ZUS i POT, z bonu turystycznego mogą skorzystać tylko osoby uprawnione. Za jego pomocą można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

źródło:
Zobacz więcej