RAPORT

Pogarda

Benedykt XVI nie żyje. Papież senior miał 95 lat

Najnowsze

Popularne

Nie żyje Benedykt XVI, papież senior – informację potwierdził w sobotę dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Joseph Ratzinger był 265. papieżem w historii Kościoła katolickiego. Podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II działał u jego boku jako jeden z najbliższych współpracowników, a po śmierci Polaka został wybrany na jego następcę. Funkcję tę pełnił od 2005 do 2013 r., gdy jako pierwszy papież od XV wieku dobrowolnie zrzekł się urzędu.

Miejscowość, która gościła papieży, zaprasza pracowników służby zdrowia

Alpejska miejscowość Les Combes w Dolinie Aosty na północy Włoch, gdzie wakacje spędzali Jan Paweł II i Benedykt XVI, zaoferowała bezpłatny pobyt...

zobacz więcej

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r. o godzinie 9:34.


Joseph Ratzinger (później Benedykt XVI) urodził się w niemieckiej Bawarii w 1927 r. Zanim został papieżem, pełnił m.in. funkcję kardynała prezbitera, kardynała biskupa, prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Benedykt XVI i pielgrzymka do Polski

Jako kardynał Joseph Ratzinger był w Polsce dwa razy. Po raz pierwszy odwiedził nasz kraj w 1980 r. jako członek delegacji Episkopatu Niemiec i arcybiskup Monachium. 22 lata później pojawił się na Jasnej Górze jako prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.

W pamięci Polaków najmocniej zapisał się jednak rok 2006, gdy już Benedykt XVI przyjechał do Częstochowy już jako papież. Wybrał wtedy Polskę jako cel swojej drugiej podróży apostolskiej. Pierwsze słowa po przylocie wypowiedział w języku polskim, czym wzbudził aplauz zgromadzonych.

– Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1978 r. – mówił Benedykt XVI.

Niemiecki dziennik: Stan zdrowia Benedykta XVI jest bardzo zły

Stan zdrowia Benedykta XVI jest bardzo zły – ujawnił niemiecki dziennik „Passauer Neue Presse”. Papież senior choruje na różę twarzy. Gazeta...

zobacz więcej

Papież spotkał się wtedy m.in. z prezydentem Lechem Kaczyńskim, odprawił mszę świętą na placu Piłsudskiego w Warszawie, odwiedził Wadowice, Kraków i klasztor na Jasnej Górze. Tylko podczas mszy w Częstochowie Benedyktowi XVI towarzyszyło ponad 500 tys. pielgrzymów z całej Polski.

Benedykt XVI na straży doktryny

Papież Ratzinger ogłosił trzy encykliki. Współpracownicy i znawcy Kościoła podkreślali, że był osobą ciepłą i życzliwą, ale zawsze stał na straży doktryn wiary. Sprzeciwiał się „postępowi w kościele” i dbał o zachowanie katolickiej tradycji. W 2007 r. znacznie rozszerzył możliwość odprawiania mszy w tradycyjnym rycie rzymskim uznając ją za równoprawną z wprowadzoną po Soborze Watykańskim II Nową Mszą.

Gdy wybrano go na papieża, miał 78 lat. Nie było więc tajemnicą, że jego pontyfikat może nie trwać długo. Ponieważ był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, po śmierci papieża Polaka wielu wskazywało, że to właśnie on obejmie najważniejszą funkcję w Kościele katolickim.

Zmarł starszy brat papieża Benedykta XVI

Nie żyje brat papieża seniora Benedykta XVI Georg Ratzinger – poinformowała agencja kath.net. Kilka dni temu bracia spotkali się w Niemczech. Miał...

zobacz więcej

Benedykt XVI przyjął nominację, jednak już wtedy miał powiedzieć, że modlił się, aby go nie wybrano. Po latach intensywnej pracy w Watykanie jego marzeniem było pisanie książek.

Jako następca św. Piotra Benedykt XVI był obiektem częstych ataków ze strony środowisk liberalnych, którym nie podobała się jego troska o zachowanie niezmiennej doktryny katolickiej.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej