RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak dementuje fake newsa Onetu. Jest reakcja Mosbacher

Doniesienia medialne nie są prawdziwe – podkreśliła ambasador USA Georgette Mosbacher (fot. PAP/Rafał Guz)

Informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy USA w Polsce są nieprawdziwe – tak minister obrony Mariusz Błaszczak odniósł się do publikacji Onetu o zasadach stacjonowania amerykańskich wojsk w naszym kraju. Doniesienia zdementowała też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Prezes TVN i „rzetelne dziennikarstwo”? Przykłady, jak TVN oszukuje widzów

„Zajmujemy się rzetelnym dziennikarstwem i poruszamy kwestie społecznie ważne – bez względu na to, kto sprawuje władzę” – deklaruje prezes TVN...

zobacz więcej

Onet.pl podał informację, że wojska USA, które mają stacjonować w Polsce na mocy umowy negocjowanej obecnie między MON a amerykańskim departamentu stanu, będą wyjęte spod polskiego prawodawstwa. Według Onetu Amerykanie uzależnili przeniesienie swego dowództwa korpusu do Polski od podpisania porozumienia wojskowego, które zapewni ich żołnierzom szczególny status w Polsce.

Portal podał też, że rząd zgodził się na wyłączenie personelu amerykańskiego spod polskiej jurysdykcji i eksterytorialność amerykańskich baz.

Do informacji Onetu odniósł sięna Twitterze szef MON.

Doniesienia portalu zdementowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu 24 czerwca, prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że część wycofywanych z Niemiec żołnierzy amerykańskich może zostać przeniesiona do Polski. Trump zapowiedział zmniejszenie liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech o 9,5 tys., do 25 tys. i oskarżył niemiecki rząd o niewypełnianie zobowiązań wobec NATO dotyczących wysokości środków przeznaczanych na obronność. W środę minister obrony USA Mark Esper poinformował, że Pentagon rozpocznie wycofywanie ok. 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Szef Pentagonu oznajmił również, że strona amerykańska „planuje rotację do Polski »przewodniego elementu« nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA” po podpisaniu przez Warszawę „porozumienia o współpracy obronnej i umowy o »podziale obciążenia«, tak jak zostało wcześniej obiecane”.

Amerykański minister obrony dodał, że „być może są również inne możliwości, by skierować do Polski i krajów bałtyckich dodatkowe siły”.

źródło:
Zobacz więcej