RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kadłub statku” nad Genuą. Zastąpił most, który pogrzebał dziesiątki ofiar

Autorem projektu mostu jest Renzo Piano (fot. Mauro Ujetto/NurPhoto via Getty Images)

Most św. Jerzego w Genui został oficjalnie otwarty. Nowa konstrukcja zastąpiła most Morandi, który zawalił się 14 sierpnia 2018 roku. W wyniku tragedii zginęły 43 osoby.

Ekspert: Przyczyn katastrofy w Genui może być nawet piętnaście

– Żadna wyrażona obecnie opinia na temat przyczyn katastrofy wiaduktu w Genui nie ma w tej chwili wartości – powiedział w środę włoski ekspert w...

zobacz więcej

W czasie ceremonii otwarcia nad wiaduktem przeleciały odrzutowce eskadry akrobatycznej włoskiego lotnictwa Frecce Tricolori, zostawiając na niebie dym w kolorach flagi włoskiej oraz genueńskiej, czyli krzyż św. Jerzego. Na moście odegrany został hymn narodowy. Zabrzmiała także piosenka urodzonego w Genui, nieżyjącego już artysty Fabrizio De Andre, który jest muzycznym patronem tego miasta.

Pierwszym, który oficjalnie przejechał nową drogą, był prezydent Włoch Sergio Mattarella. Wcześniej polityk spotkał się z kilkoma rodzinami ofiar tragedii. Podczas ceremonii na głos odczytane zostały nazwiska wszystkich 43. ofiar, po czym nastąpiła trzyminutowa cisza.

Niektóre rodziny odmówiły udziału w uroczystościach, twierdząc, że przepych ceremonii może przyćmić ich tragedię. – Nie chcemy, aby tragedia zamieniła się w karnawał - powiedziała jedna z krewnych ofiar. Dodała, że tak wielką imprezę można urządzić, gdy nowy most powstanie na gruntach starego, zniszczonego i w chwili, gdy nikt nie umarł.

Pierwsze samochody przejadą przez nowy most 5 sierpnia.

Konstrukcję nad doliną rzeki Polcevera zaprojektował Włoch Renzo Piano, który jest autorem kilkudziesięciu prestiżowych budowli, m.in. projektu Centre Georges Pompidou w Paryżu czy lotniska Kansai International Airport w Osace. Most w wersji światowej sławy architekta ma kojarzyć się z kadłubem statku zawieszonym na ogromnych podporach. Przed inauguracją zapewnił on, że konstrukcja powinna wytrzymać 1000 lat. – Mury powinny upadać, mosty nigdy – powiedział Piano.

teraz odtwarzane
Nowy Most w Genui oficjalnie otwarty

Detonacja pozostałości wiaduktu w Genui. Ewakuowano tysiące osób [WIDEO]

W Genui na północy Włoch wysadzono w powietrze przy pomocy dynamitu dwa filary konstrukcji mostu Morandiego. Od czwartku trwała ewakuacja około...

zobacz więcej

Stalowy dźwigar nowego mostu ma długość nieco ponad kilometra. Tworzy go 19 przęseł, a wiadukt wsparty jest na 18 betonowych palach. Most, będący częścią autostrady A10, wyposażony jest w czujniki i mechanizmy, które będą monitorować konstrukcję i przeprowadzać podstawowe czynności konserwacyjne.

Za sprawą umiejscowionych wzdłuż niej paneli całość będzie zasilana energią słoneczną. Inwestycja warta jest ponad 200 milionów euro.

14 sierpnia 2018 roku, tuż przed południem, w czasie burzy poprzedzonej wielogodzinną ulewą doszło do zawalenia się kilkusetmetrowego odcinka wiaduktu. Zniszczeniu uległ odcinek jezdni oraz pylon, które runęły do wody, na ulicę oraz zabudowę. Pozostałą część mostu wysadzono.

Przyczyną katastrofy był najprawdopodobniej zły stan techniczny mostu oraz niedostosowanie do wzrastającego ruchu ulicznego. Trwa śledztwo w sprawie.

źródło:
Zobacz więcej