RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski przemysł ma się coraz lepiej. Takich danych nie było od dwóch lat

Wynik PMI jest dość optymistyczny, ale trzeba podchodzić do niego ostrożnie; przez dwa lata poprzedzające pandemię indeks słabo opisywał faktyczną sytuację w polskim przemyśle – uważa analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.

ZUS: aktywowano ponad 140 tys. bonów turystycznych o wartości 122 mln zł

Na platformie PUE ZUS aktywowano ponad 142 tys. bonów o wartości ponad 122 mln zł – poinformował w niedzielę na Twitterze Zakład Ubezpieczeń...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

IHS Markit poinformował w poniedziałek, że w lipcu wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego przekracza próg 50,0 dzięki wzrostom Wskaźników Produkcji i Nowych Zamówień. Zauważono, że nowe zamówienia eksportowe rosną po raz pierwszy od lipca 2018 r., a zatrudnienie spada w najwolniejszym tempie od początku tego roku.

Rybacki wskazał na wzrost indeksu PMI powyżej granicy 50 pkt sygnalizującej ożywienie.

– Wyniki badania są optymistyczne, należy jednak pamiętać, że w ostatnich latach słabo korelowały z faktyczną sytuacją przemysłu – zaznaczył. Dodał, że wzrost z 47,2 pkt w czerwcu do 52,8 pkt istotnie przekroczył zarówno rynkowe prognozy (50,3 pkt.) oraz wstępne wyniki obserwowane w gospodarkach strefy euro.

Rybacki dodał, że komentarz firmy IHS Markit wskazuje, iż poprawie uległy zarówno oceny bieżącej aktywności oraz zamówień. Firmy wciąż raportują jednak pogarszanie się sytuacji na rynku pracy.

– Chociaż wyniki badania są dość optymistyczne, należy podejść do nich z ostrożnością. Przedsiębiorcy w badaniach ankietowych potrafią nadmiernie reagować na bieżące wydarzenia – znoszeniu obostrzeń na początku czerwca mógł towarzyszyć nadmierny entuzjazm. Dziś wiemy, że sytuacja epidemiologiczna w Europie jest znacznie bardziej skomplikowana niż podczas przeprowadzania ankiet – zastrzegł analityk.

– Należy też odnotować, że przez dwa lata poprzedzające pandemie indeks słabo opisywał faktyczną sytuację w polskim przemyśle. Dlatego też dalej utrzymujemy ostrożne prognozy produkcji przemysłowej. W nadchodzących miesiącach spodziewamy się negatywnych wyników w ujęciu rocznym – dodał.

źródło:
Zobacz więcej