RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szykują się zmiany dot. noszenia maseczek. Będzie rozwiązanie dla astmatyków

Rząd reaguje na kolejne rekordy zakażeń w Polsce (fot. PAP/Leszek Szymański)

Rozważamy zmianę przepisów w taki sposób, żeby osoba, która deklaruje problemy z oddychaniem, zamiast maseczki nosiła innego rodzaju rzecz zasłaniającą nos i usta; to może być przyłbica, która pozwala na normalne oddychanie – podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Szumowski zapowiada: Nowe kontrole w sklepach i rejestracja wesel

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada zmianę legislacji w sprawie wesel. Szef resortu odniósł się także do ostatniego wzrostu liczby zakażeń....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Müller w TVN 24 pytany był o obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zwolnione są z tego jak na razie osoby, które mają problem z oddychaniem lub ust i nosa nie mogą zasłaniać z innych powodów zdrowotnych. Jak zapowiedział rzecznik rządu, ta kwestia ma zostać doprecyzowana.

Wskazał, że usta i nos można zasłaniać nie tylko maseczką, lecz także np. przyłbicą, którą mogą stosować również osoby deklarujące problemy z oddychaniem. W jego ocenie dostępność maseczek i przyłbic jest wystarczająca, by zaopatrzył się w nie każdy obywatel.

– W związku z tym faktycznie rozważamy zmianę przepisów w taki sposób, żeby osoba, która deklaruje problemy z oddychaniem, po prostu nosiła innego rodzaju przedmiot zasłaniający nos i usta. To może być właśnie przyłbica, która pozwala na normalne oddychanie – powiedział.

Teraz obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy sytuacji, gdy na zewnątrz nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych. Maseczki lub np. przyłbice należy nosić też m.in. w sklepach, w galeriach, w bankach, w środkach komunikacji zbiorowej, na targach, w kinach, w teatrach, w salonach masażu i tatuażu, w przychodniach, w szpitalach, w kościołach, w urzędach i innych w budynkach użyteczności publicznej.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 3.08 – pół tysiąca zakażeń w tydzień

Liczba nowych infekcji odnotowanych ostatniej doby wzrosła na Mazowszu w porównaniu do soboty i wyniosła 71. W sumie minionego tygodnia...

zobacz więcej

Ust i nosa nie trzeba zakrywać np. w lasach lub po zajęciu miejsca przy stole i jedzeniu i piciu w restauracji czy barze.

Müller w powiedział też, że rząd chce doprecyzować kwestie sankcji finansowych dla przedsiębiorstw, które nie przestrzegają obowiązujących zaleceń sanitarnych. Jak mówił, wielu przedsiębiorców, np. restauratorów czy organizatorów imprez, nie stosuje się do obostrzeń.

Rzecznik rządu podkreślił, że sankcje mają zostać zwiększone kilkakrotnie, a przestrzeganie przepisów weryfikować będzie większa liczba osób.

Obowiązujące sankcje, zdaniem rzecznika rządu, nie są dolegliwe dla przedsiębiorstw.

źródło:
Zobacz więcej