RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szumowski zapowiada: Nowe kontrole w sklepach i rejestracja wesel

Łukasz Szumowski o koronawirusie w Polsce (fot. Mateusz Wlodarczyk/ NurPhoto via Getty Images)
Łukasz Szumowski o koronawirusie w Polsce (fot. Mateusz Wlodarczyk/ NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada zmianę legislacji w sprawie wesel. Szef resortu odniósł się także do ostatniego wzrostu liczby zakażeń. – Zaczynamy w tym tygodniu kontrole w sklepach wykonywane przez policję i służby sanitarne – zapowiedział.

Niespokojnie w Niemczech. Powodem rosnąca liczba zakażeń

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w poniedziałek rano, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 509 nowych przypadków...

zobacz więcej

W ostatnich dniach resort zdrowia informował o rekordowych liczbach zakażeń koronawirusem w Polsce. Chociaż pod względem liczby zachorowań spadliśmy na 46. miejsce na świecie, COVID-19 stwierdzono już łącznie u ponad 46 tys. Polaków. Do tej pory wyzdrowiało ponad 34 tys. obywateli.

Łukasz Szumowski poinformował w PR1, że wzrost zachorowań spotka się z adekwatną reakcją ministerstwa. Przyznał, że znaczna część zachorowań to efekt zezwolenia na organizację wesel.
Minister w związku z tym zapowiedział zmiany dotyczące np. obowiązku rejestracji takich imprez. Chodzi o zgłoszenie dużego przyjęcia i przekazanie listy gości, co ma umożliwić np. wszczęcie dochodzenia epidemicznego czy kontrolę.

– Będzie można zrobić kontrolę, ile tych gości jest. W tej chwili dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego. To nie może być 300-400 osób. Trzymajmy się reguł rozsądku i obostrzeń sanitarnych – zaapelował.

Korona-weekend nad Bałtykiem

Zapełnione parkingi, tłumy w restauracjach i beztroska urlopowiczów. Tak wygląda słoneczny weekend nad polskim morzem. Chociaż Ministerstwo Zdrowia...

zobacz więcej

Minister zdrowia skomentował także problem przestrzegania restrykcji w sklepach. Powiedział, że ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy tylko od tego, czy będziemy przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w punktach sprzedaży.

– Zaczynamy w tym tygodniu kontrole w sklepach wykonywane przez policję i służby sanitarne – stwierdził.

Łukasz Szumowski ocenił, że nie ma przeciwwskazań medycznych dla zasłaniania twarzy. Przypomniał, że jeśli ktoś nie może nosić maseczek, powinien zaopatrzyć się w przyłbice. 

Jak dodał, po kilku miesiącach walki z epidemią o koronawirusie wiemy już znacznie więcej. – Po pierwsze okazał się bardziej zaraźliwy, niż przypuszczano. Po drugie, większość chorych przechodzi COVID-19 bez objawów – wyjaśnił.

Łukasz Szumowski powiedział, że nie oznacza to, iż wirus nie jest groźny, ponieważ przenosi się na najbardziej narażone osoby, jak starsi i chorzy, dla których choroba często kończy się tragicznie.

W sobotę ministerstwo informowało o potwierdzeniu rekordowej dziennej liczby zakażeń, było ich 658. Pytany, czy to już druga fala epidemii, Szumowski stwierdził: „Trudno powiedzieć, że to druga fala, raczej takie falowanie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej