RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Będziemy dążyć do powiązania planu naprawczego UE z praworządnością”

Sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune jest członkiem partii La République en marche Emmanuela Macrona (fot. REUTERS/Philippe Wojazer)

Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności – powiedział w rozmowie z „Financial Times” nowy francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune.

Coraz liczniejsze ataki na kościoły we Francji

Już 9 katolickich świątyń spłonęło we Francji w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku – wynika ze statystyk francuskiego Obserwatorium...

zobacz więcej

„Nie możemy powiedzieć francuskim, polskim, węgierskim i europejskim obywatelom, że możemy mieć solidarność finansową w Europie i nie dbać o to, jak przestrzegane są podstawowe zasady demokracji, wolności mediów i równych praw” – powiedział Beaune.

Jak przypomina „FT”, podczas czterodniowego szczytu w lipcu poświęconemu pakietowi naprawczemu dla unijnych gospodarek po pandemii koronawirusa, przywódcy pozostawili charakter mechanizmu praworządności otwartym. Stało się tak wskutek oporu ze strony Warszawy i Budapesztu, które stwierdziły, że ten mechanizm jest niesprawiedliwie w nie wymierzony.

Państwa członkowskie wraz z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim muszą teraz uzgodnić, w jaki sposób będzie działać ta warunkowość.

„Europa to projekt kulturowy i polityczny”


Zdaniem Beaune'a, sankcje finansowe są „czymś, co musimy rozwijać, ponieważ środki prawne i finansowe są najpotężniejszymi narzędziami” przeciwko naruszeniom praworządności. „Jeśli istnieją wątpliwości co do tego, jak silna jest UE w kwestii jej podstawowych wartości, to każdy obywatel będzie miał wątpliwości co do znaczenia tego projektu. Europa to nie tylko rynek, ale także projekt kulturowy i polityczny” – podkreślił.

Francuskim hotelom i restauracjom grozi plajta

Francuskim hotelom i restauracjom grozi plajta. To konsekwencje epidemii koronawirusa i związanej z nią kwarantanny. Jednej trzeciej francuskich...

zobacz więcej

Według niego, podtrzymywanie praworządności jest dla UE „kwestią egzystencjalną”.

„Nie chodzi o to, że Zachód jest przeciwny Wschodowi, ani o to, by dać nauczkę krajom. Jeśli jest mechanizm praworządności, nie powinien on być skierowany ex ante wobec jednego kraju, ale jeśli jakiś rząd naruszy praworządność, powinny istnieć elementy sankcji – finansowe i prawne” – mówił.

Beaune powiedział też, że z zadowoleniem przyjął decyzję przywódców UE o tym, by unijny plan naprawczy o wartości 750 mld euro został sfinansowany z ponadnarodowego długu zaciągniętego przez Komisję. Jak wskazał, plan, który Francja i Niemcy forsowały już w maju, oznacza, że Europa „przekroczyła Rubikon”, dając dotkniętym epidemią gospodarkom setki miliardów w formie grantów.

Francja chce nowych podatków

Zdaniem Beaune'a emisja wspólnego zadłużenia pokazała, że istniejące dotychczas „tabu” zostało przełamane i ten model może być ponownie wykorzystany w przypadku przyszłych spadków koniunktury.

Francja naciska na stworzenie szeregu nowych unijnych opłat – takich jak europejski podatek cyfrowy i opłata od importu dwutlenku węgla – w celu sfinansowania kosztów zaciągnięcia pożyczki na 750 mld euro. Beaune powiedział, że debata na temat tych źródeł dochodów „będzie kolejną kluczową bitwą” w negocjacjach nad pakietem naprawczym, ale obiecał, że francuscy podatnicy nie zostaną obciążeni jego finansowaniem.

„Nie chcemy zwiększać presji finansowej na europejskich obywateli i europejskie przedsiębiorstwa, więc będziemy musieli znaleźć nowe sposoby (generowania pieniędzy)” – powiedział Beaune.

źródło:

Zobacz więcej