RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bułgaria: Trwają antyrządowe protesty. Władze zapowiadają „twardszy ton”

Do wzrostu napięcia między protestującymi i policją doszło w niedzielę w centrum Sofii(fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)

Do wzrostu napięcia między protestującymi i policją doszło w niedzielę w centrum Sofii; zablokowane zostało trzecie ważne centralne skrzyżowanie. Policja oświadczyła, że zaczyna stosować „twardszy ton” wobec demonstrantów.

„Mafia!”. Bułgarzy nie ustają w antyrządowych protestach

Dwudziesty dzień antyrządowych protestów w Bułgarii. Przez ogrodzenie rządowej rezydencji, w której mieszka premier Bojko Borisow, poleciały...

zobacz więcej

Funkcjonariusze zablokowali busa należącego do organizacji matek dzieci niepełnosprawnych i nie pozwolili mu dojechać do miasteczka namiotowego na Moście Orłów. Policjanci nie ustępują od kilkunastu godzin, bus nadal znajduje się na ulicy. Komisarz Toni Todorow ocenił postępowanie matek jako „próbę wykorzystania policji w celach politycznych”.

Jednocześnie w sieciach społecznościowych pojawiły się liczne zdjęcia osób w mundurach, podobnych do tych policyjnych, lecz bez numerów identyfikacyjnych, z brodami i tatuażami (jakich funkcjonariusze MSZ nie mają prawa mieć – red.). To oni dokonywali zatrzymań. Na niektórych zdjęciach widać, jak osoby te biją demonstrantów.

Media przypuszczają, że są to pracownicy prywatnej firmy ochroniarskiej, która dawniej należała do premiera Bojko Borisowa. MSW odmawia odpowiedzi na pytanie, kim są ci ludzie i jaka jest ich rola w szeregach policyjnych.

Media społecznościowe zwracają również uwagę na nieobecność premiera Borisowa, który nie pojawiał się publiczne od czwartku.

Wielotysięczne protesty przeciwko Netanjahu w Jerozolimie i Tel Awiwie

Kilka tysięcy antyrządowych demonstrantów zgromadziło się w sobotę przed oficjalną rezydencją premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Jerozolimie....

zobacz więcej

W niedzielę, w 25 dniu antyrządowych protestów, demonstracje pod hasłem „Naród przeciw mafii” odbyły się nie tylko w Sofii, ale także innych dużych miastach, m.in. Płowdiwie, Ruse i Starej Zagorze. Pod Błagojewgradem, na południowym zachodzie kraju, na krótko została zablokowana autostrada E-79, prowadząca do Grecji. Zablokowany jest również węzeł komunikacyjny na drodze Sofia-Burgas w okolicach Chaskowa.

W stolicy po wiecu uczestnicy przemaszerowali centralnymi ulicami, blokując ruch i dołączając do uczestników blokad przed Uniwersytetem Sofijskim na Moście Orłów, ważnym skrzyżowaniu.

W 22 miastach Europy i Kanady Bułgarzy zorganizowali protesty na znak solidarności z antyrządowymi demonstracjami w Sofii i ich żądaniami dymisji rządu i prokuratora generalnego, a także rozpisania przedterminowych wyborów. Bułgarzy zebrali się przed ambasadami, konsulatami i innymi placówkami bułgarskimi m.in. w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie, Londynie, Pradze, Stuttgarcie, Kolonii, Madrycie, a także w Toronto i Montrealu.

źródło:

Zobacz więcej