RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dragon wraca na Ziemię. Najtrudniejszy etap historycznej misji

Astronauci wracają po dwumiesięcznym pobycie na ISS (fot. PAP/EPA/NASA)
Astronauci wracają po dwumiesięcznym pobycie na ISS (fot. PAP/EPA/NASA)

Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley w niedzielę o godz. 1:35 czasu polskiego zakończyli pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła z astronautami odcumowała od stacji. Tym samym rozpoczęła się procedura powrotu na Ziemię i zakończenia historycznej misji Crew Dragon Demo-2.

Chińska sonda na Marsa uchwyciła zdjęcie Ziemi i księżyca

Chińska sonda Tianwen-1, która wystartowała w miniony czwartek na Marsa, zarejestrowała czarno-białe zdjęcie Ziemi i księżyca. Zostało ono wykonane...

zobacz więcej

To pierwsza misja załogowa w historii, w której wykorzystano pojazd zbudowany przez prywatną firmę SpaceX. Firma Elona Muska stała także za logistyką i przygotowaniem startu.

Jak mówi astronom doktor Weronika Śliwa, teraz najtrudniejsza część misji, bo powrót na Ziemię jest bardzo skomplikowany.

Misja Crew Dragon Demo-2 wystartowała z przylądka Canaveral 30 maja. Astronauci spędzili na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwa miesiące. W tym czasie jeden z nich odbył spacer kosmiczny, a także testowano sprzęt i prowadzono badania.

Planowo kapsuła Dragon będzie wodować u wybrzeży Florydy po godz. 20:00 czasu polskiego. To pierwsze wodowanie misji kosmicznej od czasu zakończenia programu Apollo, czyli od 1975 roku.

Transmisję z lądowania będzie można oglądać na profilach NASA w mediach społecznościowych.

źródło:
Zobacz więcej