RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Nie depczcie naszych ołtarzy”. Apel abp Jędraszewskiego po profanacji pomnika Jezusa

O poszanowanie świętości religijnych i narodowych apelował metropolita krakowski (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
O poszanowanie świętości religijnych i narodowych apelował metropolita krakowski (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

– W obliczu tego co przeżywamy prosimy: uszanujcie nasze świętości, uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe – apelował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w trakcie w kościele Mariackim w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Fakty” TVN nie pokazały materiału o flagach LGBT na pomnikach

Czy zasądzenie prac społecznych na rzecz wspólnoty byłoby odpowiednią karą wymierzoną za sprofanowanie pomników i miejsc kultu religijnego? –...

zobacz więcej

W trakcie poświęconej pamięci Powstania Warszawskiego homilii metropolita krakowski przywołał historię pomnika Jezusa Chrystusa stojącego przed bazyliką św. Krzyża na warszawskim Krakowskim Przedmieściu.

– Stał się symbolem, że Polska, że Warszawa się nie poddaje, że chce się dźwigać ze swoich ruin, ze swoich nieszczęść. (…) Wszędzie tam, gdzie chodzi o godność człowieka, o jego wolność, tam wszędzie z człowiekiem jest Chrystus – zwycięzca, zbawiciel, choć to zwycięstwo bardzo często okupione jest ogromnym cierpieniem – mówił.

Abp Jędraszewski wspomniał o bólu, jaki jest reakcją na zbezczeszczenie pomnika, do którego doszło przed kilkoma dniami z rąk aktywistów LGBT, którzy – jak stwierdził – reprezentują wrogą chrześcijaństwu ideologię. Metropolita dodawał, że mają oni poczucie wsparcia wielkich tego świata, przez co czują bezkarni.

– W obliczu tego co przeżywamy prosimy: uszanujcie nasze świętości, uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe – apelował abp Marek Jędraszewski. Jak dodawał profanacji uległ też m.in. pomnik warszawskiej Syrenki, związany z Powstaniem Warszawskim poprzez osobę Krystyny Krahelskiej, żołnierza AK, uczestniczki Powstania Warszawskiego.

– Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy. (…) Raz jeszcze proszę tych wszystkich, którzy w imię antychrześcijańskich ideologii chcą zburzyć ten ład duchowy naszej Ojczyzny, ład z trudem i poświęceniem budowany od chrztu Mieszka w 966 r. Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego kim jesteśmy jako polski naród, w imię tego klucza, by zrozumieć nasze dzieje, klucza, którym jest Jezus Chrystus. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo – apelował metropolita krakowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej