RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cichociemny, powstaniec, architekt. Odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego ps. Agaton

Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego „Agatona” (na czele) z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze na dalekie rozpoznanie do Śródmieścia (fot. Stefan Bałuk - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 76 no ISBN)

O godz. 10.00 przedstawiciele Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego odsłonią pomnik kapitana Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”. Monument zaprojektowany przez prof. Antoniego Janusza Pastwę stanie przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej.

„Nie przyszliśmy tu płakać”. Hołd powstańcom warszawskim przed pomnikiem Gloria Victis

Nie przyszliśmy na powstańczy cmentarz, aby płakać. Tu, w tym świętym miejscu, gdzie spoczywają doczesne szczątki córek i synów nieujarzmionego...

zobacz więcej

Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, podkreśla, że Stanisław Jankowski ps. „Agaton” był niezłomny w walce i w pracy na rzecz odbudowy państwa. „Kiedy trzeba było walczyć, to walczył. I to walczył w sposób niezwykle skuteczny, bo był szefem grupy polskich specjalistów, którzy przygotowywali tysiące, setki tysięcy fałszywych dokumentów, które pozwalały przeżyć Polakom lata okupacji” – mówi Rafał Szczepański.

Stanisław Jankowski był cichociemnym, oficerem Armii Krajowej. Skoczył na spadochronie do Polski nocą z 3 na 4 marca 1942 roku. W kraju dostał zadanie utworzenie komórki Legalizacji i Techniki Wywiadu Armii Krajowej. Razem ze współpracownikami fałszował dokumenty, dzięki którym wielu kurierów i żołnierzy uniknęło śmierci.

Wśród sfałszowanych przez „Agatona” dokumentów były m.in. papiery dla Kazimierza Leskiego ps. „Bradl”, który podszywał się pod niemieckiego generała i po całej Europie jeździł w misji na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego.

W Powstaniu Warszawskim Stanisław Jankowski dowodził plutonem „Agaton”. Po upadku powstania trafił do niewoli. W obozach jenieckich był adiutantem generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Po wojnie Stanisław Jankowski "Agaton" przebywał w Londynie. W 1946 roku wrócił do Polski. Z zawodu był architektem. Włączył się w odbudowę Warszawy. Był współautorem projektów Trasy W-Z oraz Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Odznaczony m.in. Virtutti Militari.

źródło:
Zobacz więcej