RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus: 2,7 mln zakażonych w Brazylii, ponad 500 tys. zakażeń w RPA

Według raportu MZ około 70 proc. z liczby zakażonych – 1,8 mln osób zostało wyleczonych, zaś ponad 700 tys. pozostaje aktywnymi nosicielami (fot. Reuetrs/Amanda Perobelli)
Według raportu MZ około 70 proc. z liczby zakażonych – 1,8 mln osób zostało wyleczonych, zaś ponad 700 tys. pozostaje aktywnymi nosicielami (fot. Reuetrs/Amanda Perobelli)

Republika Południowej Afryki przekroczyła w sobotę 500 000 potwierdzonych przypadków COVID-19, co stanowi ponad 50% wszystkich zgłoszonych zakażeń koronawirusem w 54 krajach Afryki. Jak z kolei poinformowało ministerstwo zdrowia Brazylii, liczba przypadków koroanwirusa w tym kraju wzrosła do ponad 2,7 mln.

Koronawirus szaleje w Brazylii. Dziesiątki tysięcy zakażeń w ciagu doby

W ciągu ostatniej doby w Brazylii potwierdzono 52 383 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i kolejnych 1212 zgonów – poinformowało w piątek...

zobacz więcej

Ministerstwo zdrowia RPA poinformowało w sobotę wieczorem o 10 107 nowych przypadkach zakażeń, co daje w kraju ogólną liczbę 503 290 , w tym 8 153 zgonów. Republika Południowej Afryki, z populacją około 58 milionów mieszkańców, ma piątą co do wielkości liczbę przypadków zachorowań na Covid-19 na świecie, za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Rosją i Indiami – krajami o znacznie większej populacji.

– Pół miliona to znaczący punkt w rozwoju epidemii, ponieważ pokazuje, że weszliśmy w fazę jej szybkiego wzrostu. Bardzo szybko możemy dotrzeć do 1 miliona przypadków – uważa Denis Chopera, wirusolog z Durbanu. – Wiemy na pewno, że te liczby są zaniżone i ten wirus będzie z nami przez długi czas – dodaje naukowiec.

Prowincja Gauteng w RPA, obejmująca Johannesburg, największe miasto w kraju i stolicę, Pretorię, jest epicentrum epidemii w kraju z ponad 35 proc. potwierdzonych przypadków. Lokalne szpitale z trudem sobie z tym radzą, a eksperci ds. zdrowia prognozują szczyt epidemii na koniec sierpnia lub początek września.

Zdaniem ekspertów ograniczenia gospodarcze i społeczne z związku z pandemią koronawirusa, wprowadzone w marcu i kwietniu, spowolniły rozprzestrzenianie się wirusa, ale spowodowały straty gospodarcze. Republika Południowej Afryki znajdowała się już w recesji z 30 proc. bezrobociem przed uderzeniem koronawirusa.

Rząd prezydenta Cyrila Ramaphosy przyznał zasiłki najuboższym, zwiększył dostawy sprzętu i lekarstw do szpitali i uzyskał pożyczkę w wysokości 4,3 miliarda dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W kolejnym kraju rekord zakażeń koronawirusem. Prawie 5 tys. w ciągu doby

Filipiny zarejestrowały w ciągu doby rekordowy, blisko pięciotysięczny wzrost zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia poinformowało 1 sierpnia...

zobacz więcej

Rząd prezydenta Cyrila Ramaphosy przyznał zasiłki najuboższym, zwiększył dostawy sprzętu i lekarstw do szpitali i uzyskał pożyczkę w wysokości 4,3 miliarda dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Brazylia

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w sobotę, że liczba przypadków koronawirusa wzrosła w tym kraju do 2 707 877. Podczas ostatniej doby zarejestrowano 45 392 nowych przypadków infekcji i 1088 zgonów. Tym samym, oficjalna liczba śmiertelnych ofiar Covid-19 w Brazylii wzrosła do 93 563.

Według raportu około 70 proc. z liczby zakażonych – 1 865 729 osób – zostało wyleczonych, zaś 748 585 pozostaje aktywnymi nosicielami wirusa. Na każde sto tysięcy ludności przypada statystycznie 1 288 przypadków zakażeń i 44 zgony.

Podczas kończącego się tygodnia odnotowano 313 646 nowych przypadków zakażeń, o 6 300 mniej niż w tygodniu od 19 do 25 lipca. Po raz pierwszy od początku epidemii odnotowano spadek liczby zakażeń.

Liczba zgonów (7 114 w okresie 26 lipca do 1 sierpnia) również nieco się zmniejszyła, jednak nadal przez ostatnie dziesięć dni, przewyższa tysiąc przypadków na dobę.

Brazylia, gdzie pierwszy przypadek koronawirusa zanotowano 26 lutego, zajmuje drugie miejsce na świecie, po Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby zakażeń i zgonów. Ministerstwo zdrowia Brazylii prognozuje, że w sierpniu nastąpi stopniowy spadek nowych zakażeń i zgonów na Covid-19.

źródło:

Zobacz więcej