RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawiacy zaśpiewali piosenki, które towarzyszyły powstańcom w walce

Uczestnicy wspólnego śpiewania piosenek powstańczych ph. "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" na terenie stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego (fot. PAP/Mateusz Marek)

W sobotę wieczorem na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wziął w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

„Poniesiem wrogom gniew” Koncert (nie)zakazanych piosenek w TVP1

O 20.30 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczął się tradycyjny koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Jego...

zobacz więcej

W ramach wydarzenia uczestnicy zaśpiewali kilkanaście piosenek, które towarzyszyły powstańcom w walce. Koncert był częścią obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także powstańcy warszawscy. Tegoroczny koncert ze względu na stan epidemii odbył się w kameralnej atmosferze. Uczestniczyło w nim kilkaset osób.

Warszawiacy uczcili pamięć o powstańcach, śpiewając wspólnie m.in.: „Warszawo, moja Warszawo”, „Siekiera, motyka”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Zośka”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, czy „Chłopcy silni jak stal”.

Tak jak rok temu towarzyszyła im orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy i Chór Warszawiacy. Między piosenkami wyświetlane były wspomnienia powstańców i czytano powstańcze listy. Na koniec koncertu publiczność odśpiewała hymn Polski. Słychać było również okrzyki „Cześć i chwała bohaterom”.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

źródło:

Zobacz więcej