RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W USA uczczono pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego

Z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na stronach Białego Domu przypomniano wystąpienie Donalda Trumpa, które wygłosił stojąc przed pomnikiem powstańców. Prezydent USA wezwał wówczas do obrony cywilizacji zachodniej przed wszystkimi wrogami, którzy chcą ją zniszczyć. W tym przemówieniu prezydent Trump uhonorował bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy podjęli nierówną walkę 1 sierpnia 1944 r.

W stolicy uczczono Godzinę „W”

Warszawa oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. O godz. 17 uczczono Godzinę „W”, o której 76 lat temu wybuchło Powstanie. Jak co roku...

zobacz więcej

„Bohaterowie cywilizacji zachodniej: 76 lat po powstaniu warszawskim" - brzmi tytuł artykułu opublikowanego na stronach Białego Domu. Stanowi on przypomnienie wystąpienia prezydenta USA, które wygłosił w Warszawie, w 2017 roku.

Bohaterowie Powstania Warszawskiego przypominają nam, powiedział Prezydent Trump, „że Zachód został ocalony krwią patriotów; że każde pokolenie musi powstać i odegrać swoją rolę w swojej obronie; i że każda stopa ziemi i każdy cal cywilizacji są warte obrony życiem ”.

Prezydent złożył także hołd Papieżowi Janowi Pawłowi II, wieloletniemu obrońcy wolności religijnej.

„Dziewięciodniowa pielgrzymka Papieża do Polski w czerwcu 1979 r. zmieniła bieg historii i pomogła w uruchomieniu łańcucha wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie” – czytamy na stornie Białego Domu.

– A kiedy nadszedł ten dzień 2 czerwca 1979 roku i milion Polaków zgromadziło się wokół Placu Zwycięstwa na swojej pierwszej mszy ze swoim polskim Papieżem – tego dnia każdy komunista w Warszawie musiał wiedzieć, że ich opresyjny system wkrótce upadnie – powiedział Prezydent Trump.

Zainspirowani przesłaniem Papieża Jana Pawła II o nadziei i odwadze w obliczu ucisku, naród polski zjednoczył się w duchowej determinacji. Prezydent zauważył, że miliony zgromadziły się, aby wysłuchać kazania Papieża, podczas którego połączyły się w modlitwie: „Chcemy Boga”.

W tym roku, w 41. rocznicę historycznej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II, Prezydent Trump i Pierwsza Dama Melania Trump udali się do Sanktuarium Jana Pawła II w Waszyngtonie.

„Nie przyszliśmy tu płakać”. Hołd powstańcom warszawskim przed pomnikiem Gloria Victis

Nie przyszliśmy na powstańczy cmentarz, aby płakać. Tu, w tym świętym miejscu, gdzie spoczywają doczesne szczątki córek i synów nieujarzmionego...

zobacz więcej

Nowojorski Instytut Piłsudskiego czci bohaterów Powstania Warszawskiego

Prezentacją filmową, opartą na swoich zbiorach, honoruje w tym roku powstańców warszawskich Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Przypomina m.in. historię dziennikarza i fotografa Stefana Kopra, a także Ewy Matuszewskiej i Krystyny Wańkowicz.

Z powodu pandemii Covid-19 nowojorska placówka postanowiła w 76. rocznicą powstania warszawskiego dotrzeć z swym przesłaniem do Polonii online. Odnoszące się do bohaterskiego zrywu najciekawsze fragmenty zbiorów z swego archiwum przygotowała w okolicznościowym filmie.

Instytut przypomina historię Stefana Kopra, ps. „Nienaski”, dziennikarza i autora relacji oraz zdjęć z powstania, jak też snuje opowieść o jego żonie Zofii – pielęgniarce uratowanej przez Stefana z getta warszawskiego.

Film zawiera wspomnienia o młodych kobietach – Ewie Matuszewskiej, ps. „Mewa” i Krystynie Wańkowicz, ps. „Anna”, które oddały życie za Polskę. Pierwsza to córka Ignacego Matuszewskiego, założyciela Instytutu Piłsudskiego, a druga – córka pisarza Melchiora Wańkowicza. Obie bohaterki zginęły w powstaniu warszawskim, ratując rannych.

„Polska zawsze zatryumfuje”. Przemówienie prezydenta Donalda Trumpa

– Stajemy ramię w ramię, broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej – podkreślił w wystąpieniu na pl. Krasińskich w...

zobacz więcej

– Każda rocznica powstania warszawskiego ma ważne znaczenie dla polskiej tożsamości. Przywołujemy łączącą pokolenia Polaków pamięć o bohaterach powstania. O tych którzy przeżyli i o tych którzy zginęli – wyjaśnia prezes nowojorskiego Instytutu dr Iwona Korga.

Jak dodaje, archiwum placówki gromadzi m.in. materiały rodzinne Zofii i Stefana Koprów, którzy walczyli w powstaniu, Zofia jako pielęgniarka, a Stefan był dziennikarzem i fotografem. Pomagał on Żydom w ramach swej działalności w Armii Krajowej. Uratował Zofię z getta warszawskiego. Po wyzwoleniu obydwoje znaleźli się w armii gen. Stanisława Maczka. Potem wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyli rodzinę i mieli wiele osiągnięć zawodowych.

– W zbiorach mamy także opaskę biało-czerwoną, którą nosili powstańcy, obraz uczestnika powstania Lubomira Tomaszewskiego, przedstawiający scenę z powstania oraz niezwykle cenny obraz Aleksandra Gierymskiego, który nadpalony przetrwał powstanie i po wojnie został przekazany do Instytutu przez Halinę Leppert Pawłowicz – zauważa Korga.

Podkreśla, że z okazji rocznicy Instytut Piłsudskiego wspomina wszystkich powstańców i ich rodziny. Stara się jednocześnie wiedzę historyczną przekazać młodemu pokoleniu, aby pamięć trwała.

W Nowym Jorku w polsko-amerykańskiej dzielnicy Greenpoint wystawą upamiętniono wybitnych Polaków. Wśród nich znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, Ignacy Paderewski, Maria Skłodowska-Curie.

źródło:
Zobacz więcej