RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Schowaliście niemieckie tłumaczenie raportu o zniszczeniach Warszawy do szuflady”

Raport przygotowano z inicjatywy śp. prof. Lecha Kaczyńskiego (fot. domena publiczna)

„Z uwagi na »relacje międzynarodowe« schowaliście niemieckie tłumaczenie raportu o zniszczeniach Warszawy do szuflady” – tymi słowami wiceminister klimatu, były radny Warszawy Jacek Ozdoba skomentował tweeta Hanny Gronkiewicz-Waltz o powstaniu warszawskim.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zamieściła okolicznościowy wpis w związku z rocznicą powstania warszawskiego. Jacek Ozdoba, obecnie wiceminister klimatu, wcześniej stołeczny radny, przypomniał jej postępowanie w sprawie raportu o zniszczeniach stolicy, których Niemcy dokonali po upadku powstania w dużej mierze z zemsty .

„Schowaliście tłumaczenie z uwagi na „relacje międzynarodowe”. Niemcy muszą znać swoje zbrodnie. Jeżeli R. Trzaskowski dalej będzie odmawiać skieruje sprawę do sądu" - napisał w sieci Ozdoba.

Raport o stratach Warszawy powstał z inicjatywy śp. prof. Lecha Kaczyńskiego w czasie, gdy to on był prezydentem stolicy. Przygotowano również tłumaczenie niemieckie, ale gdy następczynią Lecha Kaczyńskiego została Hanna Gronkiewicz-Waltz, nakazała ona jej przerwanie. W 2017 r. Jacek Ozdoba zaapelował o natychmiastową publikację tego tłumaczenia, co jednak nie nastąpiło. – Mam wrażenie, że Hanna Gronkiewicz-Waltz boi się Niemców. Prezydent Warszawy, prezydent miasta, która zostało zniszczone przez Niemców, powinna pokazywać prawdę historyczną, a nie ją ukrywać – stwierdził wówczas na briefingu prasowym Jacek Ozdoba.

źródło:
Zobacz więcej